Rozběh Projektu 09, o kterém se zatím v Přerově jen mluvilo a psalo, je na spadnutí. V polovině září už si Přerované mohou sami „ohmatat“ výsledky projektu, který přišel na téměř 140 milionů korun. „Zbývá už jen pár posledních kroků – a pak si lidé vyzkouší výhody elektronizace veřejné správy. Z pohodlí svého domova si budou vyřizovat úřední záležitosti. Ale to není jediná výhoda projektu, který je díky své rozsáhlosti v rámci celé České republiky ojedinělý a unikátní,“ řekl Petr Karola z přerovského magistrátu. 

Projekt je rozdělen do několika částí – Přerovany ale bude asi nejvíce zajímat takzvaný Portál občana, který se stane jakýmsi prostředníkem mezi občanem a úředníkem. „V této moderní webové aplikaci najdou osmdesát formulářů, které řeší jejich životní situace – od žádosti o vydání občanského průkazu přes povolení stavby až třeba po žádost o grant. Každá životní situace je podrobně popsána a přehledně seřazena,“ konstatoval radní města Jiří Kohout.

Samotný vstup do projektu bude pro občany znamenat registraci – tedy osobní návštěvu úřadu. „Musejí si vyplnit formulář a dostavit se na vyzvání na ohlašovnu, kde úředník každého žadatele ztotožní a zaktivuje mu účet. A pak už mohou od svého stolu komunikovat s úředníkem, nebo třeba kontrolovat, za co město utrácí peníze,“ uvedl Petr Karola. Díky manažerskému systému totiž budou mít k dispozici rozklikávací rozpočet, takže mohou nahlédnout, jak se v Přerově hospodaří s veřejnými prostředky.

metropolitni-sit-0Neméně zajímavý je i Archivní portál, díky němuž si zájemci mohou zařídit „exkurzi“ do historie, aniž by museli vážit návštěvu do badatelny archivu.  „Zdigitalizováno a uloženo bylo 126 tisíc stran dokumentů, z nichž některé jsou stovky let staré.K vyhledávání poslouží návštěvníkům filtry, s jejichž pomocí lze hledat buď podle databáze, nebo podle období, ve kterém písemnost vznikla, případně podle místopisných údajů,“ připomněl Petr Karola.

 Bez zajímavosti není ani další novinka projektu – 25 kilometrů dlouhá Metropolitní síť, která prostřednictvím 535 kilometrů optických vláken propojila pět budov magistrátu a desítky objektů města. „Je na ni například připojena i knihovna, úřadovny v místních částech, kino, školy a školky, policejní budova či hasičská stanice – sídlo krizového štábu. Připraveny jsou i kamerové body pro městskou policii,“ uvedl radní Kohout. Hlavním přínosem této sítě je propojení objektů města vlastní infrastrukturou – a tím minimalizace rizika dočasného paralyzování chodu magistrátu v případě vypovězení smlouvy na pronájem datových okruhů.

Projekt 09 přijde na 138 milionů korun, část nákladů by měla pokrýt dotace ve výši 81 milionů korun z ministerstva pro místní rozvoj, takže městskou kasu bude celá akce stát 57 milionů. „Dotaci ve výši téměř 41 milionů korun jsme už získali a letos v říjnu město požádá  o vyplacení poslední části dotace,“ podotkla vedoucí odboru ekonomiky přerovského magistrátu Eva Řezáčová.

Projekt nemá v celorepublikové konkurenci obdoby – tak rozsáhlou elektronizaci veřejné správy totiž ještě nemá žádné město v České republice, takže Přerov bude sbírat první zkušenosti s provozem.  Bližší informace k Projektu 09, včetně „návodu k použití“, budou postupně zveřejňovány na www.prerov.eu.

Informovali jsme již dříve v článku Metropolitní síť za 36 milionů je před dokončením.

Zdroj: www.prerov.eu

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..