Osud zdravotně i mentálně postižených lidí z přerovské ubytovny v Dluhonské ulici zvedl celorepublikový zájem občanů. Obyvatele, kteří tu žili na periferii města v nuzných podmínkách, čeká stěhování. Provozovatel ubytovny Pavel Mirga totiž oznámil tento týden sociálním pracovníkům, že k poslednímu únoru „lazaret“ uzavře. Přinášíme aktuální informace o tom, jaké kroky byly v této věci v posledních hodinách podniknuty.

 

  • V současné době bydlí v této ubytovně 34 lidí. Z tohoto počtu jsou tři občané z Přerovska a sociální pracovníci pro ně hledají možnosti bydlení. Dalších 31 lidí pochází z různých koutů republiky. „Kontaktovali jsme příslušné úřady obcí a měst, kde mají tito lidé trvalé bydliště. Žádáme je o pomoc při zajištění jiného pobytového zařízení,“ uvedla vedoucí odboru sociálních věcí a školství Romana Pospíšilová.
  • Pavel Mirga oznámil, že v únoru lidem z ubytovny omezí  služby – například jim nebude poskytovat jídlo. Dnes proto byla do „lazaretu“ navezena strava, kterou sponzorsky poskytl jeden z přerovských marketů.  „Od pondělí budou mít lidé z ubytovny zajištěnu celodenní stravu – vařit pro ně budou kuchaři ze Zařízení školního stravování. Toto jídlo bude hrazeno z dávky – mimořádné okamžité pomoci, kterou aktuálně vyjednáváme s Úřadem práce,“ konstatovala vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci přerovského magistrátu  Marta Šintáková.
  •  Sociální pracovníci každý den navštěvují ubytovnu a monitorují, jestli jsou lidem podávány léky. Do ubytovny přivezli teplé ošacení a další potřeby z městského sociálního šatníku.
  • Provozovatel ubytovny Pavel Mirga přislíbil zástupcům města, že pokud se nepodaří do 28. února najít pro všechny současné obyvatele jiné pobytové zařízení, prodlouží jim smlouvu až do poloviny března.
  • Dnes jednal náměstek primátora Tomáš Navrátil s náměstkyní hejtmana Olomouckého kraje Yvonou Kubjátovou. V dané věci byla přislíbena intenzivní spolupráce.

Doplňující informace z odboru sociálních věcí a školství:

 

  • Ubytovna v Dluhonské ulici neposkytuje – a ani nikdy neposkytovala – registrované sociální či zdravotní služby. Jednalo se o komerční ubytovací služby, jejichž požadovaná kvalita není dána žádnými standardy. Do toho ubytovacího zařízení se dostávaly osoby z ulice nebo ze zdravotnického zařízení (nemocnice, LDN, psychiatrické nemocnice, azylové domy a podobně).
  • Po celou dobu existence této ubytovny navštěvovali a navštěvují ubytované občany sociální pracovníci. Zejména z jejich podnětů bylo dlouhodobě a opakovaně poukazováno na podmínky, které jsou na ubytovně zjištěny. Byl informován finanční úřad, živnostenský úřad, stavební úřad, krajská hygienická stanice, krajský úřad, Policie ČR. Všechny uvedené instituce zde v rámci svých pravomocí opakovaně prováděly kontroly.
  • Od října roku 2013 tam sociální pracovníci v pravidelných intervalech prováděli sociální depistáž – a to za účelem vyhledávání osob s potřebou pomoci sociálního pracovníka. Hovořili s ubytovanými, rozdávali jim informační letáčky s konkrétní nabídkou pomoci a s kontakty na sociální pracovníky.
  • Pravidelně byl monitorován celkový počet ubytovaných osob, cílové skupiny sociální práce, počet přerovských a mimopřerovských osob – a také z kterých míst do Přerova lidé přicházejí. Z výsledků byla sociálními pracovníky (1 krát za tři měsíce) vypracována zpráva, která byla předkládána orgánům města.

 

6.2. 2015 www.prerov.eu

Jak se psalo jinde:

Chudobinec jako ze středověku! V Přerově trpí staří a slabí

Děsivé svědectví: Promluvila ošetřovatelka z lazaretu hrůzy

Lazaret v Přerově: Tito lidé trpí v domově hrůzy! Neznáte je?

Komentář

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..