Pro převoz novorozenců v ohrožení života může letecká záchranná služba v Olomouckém kraji nově využívat transportní inkubátor. Převoz novorozenců z okresních nemocnic do Fakultní nemocnice Olomouc, případně do dalších specializovaných pracovišť, za pomocí vrtulníku ušetří i desítky minut a zvýší tak jejich šance na přežití.

Lety s transportním inkubátorem umožnila domluva Zdravotnické záchranné služby, Olomouckého kraje, Fakultní nemocnice Olomouc a společnosti Air – Transport Europe (ATE), která leteckou záchrannou službu Olomouckého kraje provozuje. Nasazení inkubátoru předcházel necelý rok jednání a technických příprav vrtulníku.

V záchranářském vrtulníku je transportní inkubátor připevněn na speciálně upravených nosítkách se záchytným systémem, které jsou upevněny na podlaze kabiny vrtulníku. Upravena byla také elektrická rozvodná síť ve vrtulníku, aby bylo umožněno přímo napájení inkubátoru. Nosítka inkubátoru jsou navržena tak, aby se vešla i do záložního vrtulníku, který je nasazen v případě technické poruchy nebo servisu hlavního stroje. Při převozu novorozence je na palubě přítomen vždy i lékař a sestra novorozeneckého oddělení.

Transportní inkubátor je vybaven dvojitou stěnou, režimem monitorování teploty kožní sondou, ventilátorem, pacientským monitorem a dalším četným příslušenstvím, které splňuje vysoké požadavky na transport novorozenců. Oproti standardnímu inkubátoru disponuje transportní inkubátor vlastním akumulátorem, který zajišťuje chod jeho funkcí i bez potřeby externího napájení.

Letečtí záchranáři obnovují lety s transportním inkubátorem znovu po 10 letech, dosud převážely novorozence v inkubátoru pouze sanitky. „Letos se jedná průměrně o 5 až 6 transportů sanitními vozidly za měsíc, při kterých spolupracujeme s kolegy z novorozeneckého oddělení. Letecké transporty novorozenců v ohrožení života vrtulníkem na vyšší pracoviště budou tak nejen rychlejší, ale i komfortnější.

V rámci kraje tuto možnost oceníme zejména v případě dětí z jesenického regionu, který je od Fakultní nemocnice v Olomouci nejvíce vzdálen,“ doplňuje Andrea Rakovičová, ředitelka Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.

Opětovné nasazení transportního inkubátoru umožnila právě spolupráce s provozovatelem olomoucké letecké záchranky. „Naším cílem je nadále zlepšovat kvalitu péče o pacienty v Olomouckém kraji. To platí dvojnásob, pokud jde o ty nejmenší, často v bezprostředním ohrožení života.

I proto jsme potřebné úpravy ve vrtulníku a výrobu nosítek na inkubátor realizovali na vlastní náklady nad rámec platné smlouvy, která nám takovou povinnost neukládá. Náklady dosáhly téměř půl milionu korun,“ popisuje Milan Hoholík, ředitel společnosti Air – Transport Europe (ATE).

 

Zdroj a foto: TZ ZZS OL. KRAJE

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..