Přestože letošní festival Hudební léto na hradbách přinese oproti létům, kdy v Přerově začínal, méně koncertů, opět půjde o luxusní směsici žánrů napříč hudebními styly. Během sedmi úterků počínaje 19. červencem dojde postupně na blues, rock, klezmer, jazz, soul, funky a mnohé další.

Červenec se na hradbách ponese tentokrát ve znamení rocku. „Letošní ročník zahájí  jihoafrický zpěvák, skladatel a kytarista Gerald James Clark. Jeho písničky jsou svižné, šlapavé a veselé, je to spíše rock´n´roll než naříkavé mollové dvanáctky. Je to hudba pro dobrou náladu a k tanci,“ zve na zahájení letošního festivalu jeho ředitel Pavel Ondrůj. Gerald Clark je podle něj vypravěčem příběhů. Hraje energický blues-rock, jásavý a taneční. Na svého otlučeného Fendera hraje prsty jako folkař, trsátko používá jen na sóla.

Festival bude dále pokračovat v úterý 26. července rokenrolovou smrští v podání  Andi Ray Haverda Bandu z Bratislavy. Kapelník se představí jako zpěvák za klavírem, Kirill Panshine (sólová kytara, zpěv), Juraj Kalász (basová kytara) a Ondrej Hronec (bicí).

Oproti dřívějším létům pořadatelé letos počet koncertů snížili z deseti na sedm. V červenci plánují dva koncerty, v srpnu dalších pět. „Vloni a předloni nás ke snížení počtu koncertů přiměla covidová opatření, letos je to finanční situace v hudební branži. Se zvyšováním veškerých nákladů ve společnosti mají i kapely logicky vyšší požadavky, zdražily se nám i položky jako cestovné pro muzikanty nebo jejich ubytování. Abychom nemuseli snížit kvalitu hudební produkce, snížili jsme raději počet koncertů,“ informovala spolupořadatelka akce Lada Galová.

Termíny srpnových koncertů jsou úterky 2., 9., 16., 23. a 31.

V úterý 2. srpna se představí přerovskému publiku již známí olomoučtí Blues Power. „Posluchači si je mohou pamatovat z festivalu Blues nad Bečvou z roku 2018 i z jiných projektů,“ vzpomíná Pavel Ondrůj.

Funkové překvapení pak čeká na posluchače o týden později 9. srpna v podání mladých Lucky Joke, kdy muzikanti z Litomyšle předvedou energickou a živelnou směsici jazz – rocku, rocku a funky.

V polovině srpna rozezní hradby úplně nový žánr, který středověké opevnění Přerova ještě zatím nikdy nehostilo. „Tradiční židovskou hudbu a klezmer jsem moc toužila představit hradebnímu publiku, letos se nám to podařilo a v úterý 16. srpna se mohou posluchači těšit na ukrajinsko-české Lechaim! Trio,“ zmínila Lada Galová. „Zpěvačka Moravského divadla Olomouc Petra Zindler je skladatelkou a autorkou mnoha písní. Igor Dněprov, člen Moravské filharmonie Olomouc, pochází z Ukrajiny a židovský repertroár je jeho srdcová záležitost. Richard Mlynář, člen orchestru Moravského divadla Olomouc, jazzman a skladatel, spolupracoval mj. s B-Side Band a Vojtou Dykem,“ představila uskupení Galová.

Německo-české trio zpěvačky Simone  Reifegerste s výborným českým pianistou Vladimírem Strnadem a dnes již veteránem berlínské jazzové scény saxofonistou Joem Kučerou přiveze jazz a blues na hradby v úterý 23. srpna. „Joe Kučera představí aktuální sólové album Take A Heart, které celé odezní na chystaných srpnových koncertech po České republice,“ zve na jazzovou lahůdku Pavel Ondrůj.

Letošní sedmý ročník uzavře v úterý 30. srpna kapela Duende. „Tato česká kapela s temperamentní kubánskou zpěvačkou Adrianou Asseff Rodriguez zprostředkuje posluchačům španělské flamenco a latinsko-americkou muziku,“ uzavřel letošní pozvánku na hradby Pavel Ondrůj.  Začátky koncertů budou jako každoročně vždy v 19 hodin.

 

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..