Šest zrekonstruovaných operačních sálů se špičkovým vybavením dnes slavnostně otevřela Nemocnice AGEL Přerov. Práce na modernizaci, přestavbě operačních sálů a jejich zázemí včetně pořízení moderních technologií trvaly devět měsíců.  Celková investice dosáhla 99 milionů korun, přičemž celý projekt byl financován z evropských dotačních programů IROP Výzvy č. 31 Zvýšení kvality návazné péče a REACT EU.

„Realizací projektu vzniklo moderní zdravotnické pracoviště s odpovídajícím zázemím a vybavením, které poskytne kvalitní lékařskou péči, zvýšení standardu operací a zajistí vyšší komfort a bezpečnost pacienta na úrovni odpovídající současným požadavkům, uvádí MUDr. Jiří Ševčík, předseda představenstva společnosti AGEL Středomoravská nemocniční, pod kterou přerovská nemocnice spadá.

Centrální operační sály jsou v nepřetržitém plném provozu od prosince 2001. „Za celou dobu jejich fungování se již značně opotřebovaly a nesplňovaly nejnovější stavebně-technologicko-provozní požadavky nutné k poskytování komplexního servisu pro operační obory. Zabudované technologie ve své většině jsou v užívání kolem 15 až 20 let, takže byly na hranici své životnosti,vysvětlil důvody modernizace MUDr. Jiří Ševčík.

Rozsáhlá přestavba byla rozdělena do dvou etap. Na sálech byly například kompletně vyměněny ocelové nosní konstrukce a stropní konstrukce, stěny byly nově obloženy, došlo k výměnám podlah a dveří, nebo byly vyměněny operační světla s integrovanými kamerami. Mezi nové moderní vybavení sálů patří tři laparoskopické věže, dvě artroskopické věže, dvě rentgenové C-ramena, dva operační stoly, dva koaugulační systémy, ultrazvukový přístroj, a celá řada dalších přístrojů a pomůcek.

„Rekonstrukce operačních sálů přinesla výrazné zlepšení jak prostorového využití sálů, tak i kvality přístrojů používaných při operacích a k anestezii. Přístrojové vybavení je nyní na špičkové úrovni, zlepšuje komfort operování, a v neposlední řadě bezpečnost prováděných výkonů. Tím přináší benefity jak personálu, tak především našim pacientům,říká primář Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace přerovské nemocnice MUDr. Petr Skácel s tím, že moderní zobrazovací techniky také umožňují zaznamenávat operační výkony a používat tyto záznamy k výuce či vědecké činnosti lékařů i středního zdravotnického personálu.

„Lékaři díky novým sálům tak budou moci rozšířit spektrum prováděných výkonů, například o využití peroperačního ultrazvuku nebo využití neurostimulátoru. Významný přínos vidíme i v možnosti využívat miniinvazívní techniky,říká náměstek pro léčebně preventivní péči přerovské nemocnice MUDr. Štefan Repovský.

 

Ročně se na Centrálních operačních sálech vykoná až 6 000 operačních zákroků. Na těchto sálech je péče poskytovaná pacientům všech věkových skupin, všech odborností a z regionu velmi širokého, obsahující nejen region Přerovska, často zahrnuje i péči pro zahraniční klientelu. „Nové technologie a přístroje budou pomáhat v léčbě a zdokonalování operačních technik před, v průběhu i pooperačním průběhu.  Jde o poskytování komplexní péče o pacienty nejen pro plánované, ale i akutní výkony všech odborností jako chirurgie, ortopedie, traumatologie, gynekologie, urologie či oční, sdělil MUDr. Repovský.

Stavebníci během první etapy (15. července až 3. prosince 2021) pracovali v prostředí, kde museli respektovat nemocniční provoz. A skloubit hlučné a prašné prostředí probíhající stavby se sterilním prostředním nemocnice v provozu bylo opravdu náročné. Akutní operativa se během modernizace sálů z důvodu rekonstrukčních prací zcela přesunula z pěti operačních sálů v první etapě do dvou, ve druhé etapě do tří sálů. „Chtěl bych poděkovat všem pacientům i zaměstnancům za trpělivost a shovívavost, kterou během modernizace sálů projevili. Věřím, že nové pracoviště bude všem za tyto dočasně zhoršené podmínky velkou odměnou,dodal MUDr. Štefan Repovský.

 

zdroj: tisková zpráva nemocnice AGEL Přerov

foto: Nemocnice AGEL Přerov

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..