Dvaapadesát let stojí na adrese náměstí TGM 16 pětipodlažní budova, která vzbuzuje svou podobou negativní emoce. V roce 1969 nahradila v historickém centru starou zástavbu, později se ale Přerované ohrazovali, že dům hyzdí náměstí a jednoduše sem „nezapadá“. Zastupitelé se proto předloni rozhodli, že za necelých  38 milionů budovu koupí, aby se do ní mohli přestěhovat magistrátní úředníci – a zavázali se, že najdou pro nemovitost hezčí tvář. Loni město vybralo v architektonické soutěži návrh zahraniční společnosti Anagram&Gruppa se sídlem na Kypru.

Nevzhledná pětipodlažní budova by se měla pod taktovkou této společnosti proměnit na moderní budovu nejen pro úředníky, ale také pro občany. Vzniknou by zde měla například kavárna nebo vyhlídka na Přerov.

A jak by měla budova vypadat uvnitř?

Hlavním prvkem by mělo být atrium, které určuje složení fasády a kancelářských prostor. Autoři projektu uvádějí, že cílem bylo vytvořit nový orientační bod pro město a také moderní formu vyhlídkové věže. Pro Přerovany i turisty tak vznikne pohled na krásné panorama Přerova. Fasáda se podle slov tvůrců stává průhlednou, hravou a interaktivní, což je způsob, jak změnit rozporuplný vztah, který mají občané ke stávající budově. „Jednotlivá patra mají velmi flexibilní uspořádání a zaměstnanci budou mít příležitost vytvořit si svůj pracovní prostor. Diagonální atrium a schody definují nejveřejnější část každého patra – a zbytek ponechávají pouze pro zaměstnance. V posledním patře s terasou je i kavárna,“ konstatuje se ve zprávě, za níž stojí tři architekti – Marina Kounavi, Anne-Sereine Tremblay a Jan Kudlička. V návrhu je i zmínka o průchodu budovou do dvora, kde je navržen park.

Výrazným prvkem nové podoby se stanou schody. „Líbí se mi, že jsou na nejviditelnějším místě, tedy přímo na fasádě. Nabourává to monumentalitu budovy a schody jsou zároveň spojujícím prvkem, který prochází skrz celou nemovitost a chrání kanceláře před přímým sluncem,“ vyjádřil se v roce 2021 radní Michal Zácha. Vzpomněl i to, že součástí objektu se stanou dva výtahy pro veřejnost a zaměstnance, navržen je tu i výtah pro zásobování a převoz těžkých předmětů.

Původně budova sloužila jako sídlo Okresního stavebního podniku a dnes zde najdeme jak úředníky, tak kanceláře soukromých firem nebo v minulosti elektro prodejnu Emos. Nyní by zde mělo vzniknout nové magistrátní sídlo, v němž bude pracovat 160 zaměstnanců.

Vše ale bude záležet na konečné částce potencionálních zhotovitelů ve výběrovém řízení.

Zdroj: prerov.eu

Vizualizace: Anagram&Gruppa

 

 

 

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..