Přestože byl minulý sportovní rok koronavirovou krizí opět zasažen, ocenit ty nejlepší, kteří přes nejrůznější komplikace
dosáhli výborných výsledků a skvěle reprezentovali město, se zkrátka sluší a patří. Proto se i letos město Přerov rozhodlo ocenit ty nejúspěšnější sportovce za uplynulý rok.

Nejnověji známe už i jména nominovaných sportovců v kategoriích: jednotlivci, kolektiv, krajánek, trenér a veterán. O vítězích rozhodne jako každoročně porota. Diváci mohou svým hlasováním rozhodnout o vítězi Ceny sympatie.

Galavečer v březnu

Známo už je také datum konání slavnostního vyhlášení. To se uskuteční v úterý 22. března. Galavečer bude hostit Městský dům v Přerově. „Věříme, že tentokrát se v sále Městského domu potkáme i s diváky,“ uvedla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Hlasujte v kategorii Cena sympatie

Kromě vítězů zveřejněných kategorií rozhodne komise složená ze zástupců médií, České unie sportu a Magistrátu města Přerova také o osobnosti roku a nových členech Síně slávy.

Hlasování veřejnosti o Cenu sympatie proběhne na webu www.nejuspesnejsisportovecroku.cz.

Nominovaní v jednotlivých kategoriích:

JEDNOTLIVCI – DOSPĚLÍ:

Lenka Červená-Bořutová (Fitness AVE, fitness) – Na mistrovství republiky v kategorii bodyfitness žen skončila na čtvrtém místě. Na mistrovství světa skončila tentokrát šestá v kategorii fitness artistic do 163 cm. Medaile sbírala ve veteránské kategorii Masters nad 35 let v bodyfitness.

Lubomír Dohnal (Přerov Mammoths, americký fotbal) – Defenzivní specialista Mamutů byl jasně nejlepším hráčem nejvyšší soutěže, co se týče statistiky tacklů (skládek/zastavení soupeře). 

Nikoleta Hricová (Fitness AVE, fitness) – Na mistrovství České republiky juniorů (do 23 let) ve fitness získala zlatou medaili. Na mistrovství světa juniorů v kategorii fitness artistic nad 168 cm brala stříbro, na evropském šampionátu stejné kategorie skončila pátá. 

Tadeáš Koryčan (1. FC Viktorie Přerov, fotbal) – V osmnácti letech táhl muže Přerova. Na podzim nasázel málo vídaných 16 branek v divizní skupině E a řekl si o zájem FC Slovácko, kde podepsal první smlouvu v kariéře. 

Kateřina Padalíková (Fast Fins Přerov, ploutvové plavání) – Na mistrovství republiky ukořistila v otevřené kategorii famózních sedm zlatých a jednu bronzovou medaili. Čtvrté místo vybojovala na Světovém poháru v maďarském Egeru. 

Michal Postava (HC Zubr Přerov, hokej) – V roce 2021 se navzdory juniorskému věku začal výrazněji prosazovat do A-týmu Zubrů. Svými výkony si vysloužil starty za českou reprezentaci do 20 let. Vedle Přerova oblékal také dres juniorského týmu Komety Brno. 

Zuzana Uhlířová (Fitness AVE, fitness) – Na mistrovství republiky v bikini fitness se stala absolutní vítězkou všech výškových kategorií. Na mistrovství Moravy a Slezska ovládla kategorii do 163 cm. Na mistrovství světa v bikini fitness žen do 158 cm skončila desátá. 

Kateřina Vařáková (TJ Spartak Přerov, moderní gymnastika) – Na mistrovství republiky získala dvě první, jedno druhé a třetí místo v kategorii Seniorky B. Prvenství vybojovala také na závodech O pohár města Ostravy, RG Cup Hradec Králové, South Moravia Cup Brno, Flora Cup Olomouc. Ovládla také oblastní přebor.

JEDNOTLIVCI – MLÁDEŽ:

Olívie Dočekalová (TJ Spartak Přerov, moderní gymnastika) – Na mistrovství republiky v kategorii Naděje starší B vybojovala bronz za kužele, z víceboje brala desáté místo. Víceboj ovládla na závodech RG Cup Hradec Králové, South Moravia Cup Brno, stala se také oblastní přebornicí. 

Julie Dočkalová (Fast Fins Přerov, ploutvové plavání) – Na Světovém mítinku mládeže v maďarském Kecskemétu vybojovala bronzovou medaili. Juniorská reprezentantka získala také dvě bronzové a jednu stříbrnou medaili na mistrovství republiky. 

Lucie Hrubá (Skorpen Přerov, ploutvové plavání) – Na mistrovství republiky kategorie juniorek získala pět zlatých a jednu stříbrnou medaili v individuálních disciplínách. Účastnila se i Světového poháru, kde brala tři jedenáctá místa. 

Denisa Janáčková (Kanoistika Přerov, kanoistika) – Jako 15letá závodila na mistrovství Evropy s o tři roky staršími kanoistkami, přesto dovezla deváté místo z olympijské tratě na 200 metrů. Na Olympijských nadějích skončila dvakrát šestá. Tři zlaté medaile dovezla z mistrovství republiky. 

Justýna Krumpholzová (Skorpen Přerov, ploutvové plavání) – Na mistrovství republiky kategorie juniorek získala zlatou, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile v individuálních disciplínách. 

Martin Míček (TJ Spartak Přerov, plavání) – Juniorský reprezentant navazuje na tradici kvalitních přerovských prsařů. Na letním mistrovství republiky juniorů v Praze získal dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. Na zimním šampionátu v Plzni si pak v přerovských rekordech doplaval pro tři tituly vicemistra republiky mezi juniory a jednu bronzovou medaili získal dokonce mezi muži. 

Adéla Ministrová (Fantasy Přerov, mažoretky) – Vicemistryně republiky v kategorii kadetek (8 – 11 let) své umístění ještě vylepšila na mistrovství světa v Praze, kde brala zlato za sólo formaci s náčiním pompom. 

Vojtěch Neradil (Kanoistika Přerov, kanoistika) – Na mistrovství světa v portugalském Montemoru skončil osmý v kategorii C2 1000 m. Z mistrovství republiky přivezl tři zlaté a tři bronzové medaile. 

Linda Nosková (TK Precheza Přerov, tenis) – Jako čtvrtá Češka historie ovládla juniorskou dvouhru na slavném French Open. V 16 letech se posunula do první třístovky světového žebříčku mezi ženami. V roce 2021 ovládla čtyři turnaje kategorie ITF včetně domácího podniku v Přerově s dotací 60 000 amerických dolarů. Stala se mistryní republiky mezi ženami ve dvouhře venku i v hale, ovládla také Pardubickou juniorku. Byla vyhlášena druhou nejlepší českou juniorskou sportovkyní za rok 2021. 

Gabriela Patalová (SK Přerov, atletika) – Na mistrovství republiky juniorek získala stříbrnou medaili ve skoku dalekém. 

Antonín Piňos (Fast Fins Přerov, ploutvové plavání) – Na Světovém mítinku v maďarském Kecskemétu si doplaval pro dvě čtvrtá místa. Nechyběl na mistrovství světa juniorů v Itálii (14. a 21. místo). 

Jan Příkopa (Veslařský klub Přerov, veslování) – Dorostenecký reprezentant na čtyřce s kormidelníkem ovládl regatu Olympic Hopes, na čtyřce bez kormidelníka vybojoval zlato z MČR ve sprintu, kde bral ještě stříbro na párové čtyřce bez kormidelníka a čtvrté místo na skifu. 

Oliver Punge (SK Přerov, atletika) – Na mistrovství republiky neslyšících vybojoval dvě zlaté medaile – v běhu na 1500 i 3000 metrů. 

Martin Sedlák (Veslařský klub Přerov, veslování) – Kromě úspěchů po boku dalšího juniora Tomáše Gajduška či na osmě předvedl výborný individuální výkon na mistrovství světa v jízdě na trenažéru, kde skončil na sedmém místě. 

Monika Tomečková (TJ Spartak Přerov, moderní gymnastika) – Ovládla oblastní přebor III. kategorie a také závod Veselská stuha. 

Věnek Valenta (Biketrial Přerov, biketrial) – V mládežnickém seriálu mistrovství republiky zůstal v roce 2021 neporažený, zvítězil ve všech třech závodech. Absence na dvou srpnových akcích jej však stála vítězství, bral tak „pouze“ bronz. 

Tereza Válková (SK Přerov, atletika) – Na mistrovství republiky dorostenek vybojovala bronz v běhu na 100 metrů překážek. 

Veronika Vašíčková (Skorpen Přerov, ploutvové plavání) – Na mistrovství republiky kategorie juniorek získala zlatou, stříbrnou a dvě bronzové medaile v individuálních disciplínách. Účastnila se i Světového poháru, kde vybojovala osmé, desáté a dvanácté místo. 

KOLEKTIVY – DOSPĚLÍ:

1. FC Viktorie Přerov, muži (fotbal) – Mladý tým Přerova pod vedením trenéra Rojky roste před očima. Dotáhl to až k titulu podzimního půlmistra divize E. 

Fantasy Přerov, seniorky (mažoretky) – Malá formace seniorek (15 – 21 let) ve složení Adéla Krmelová, Barbora Lukešová, Natálie Petrová, Tereza Šaratová, Neli Nevřalová a Barbora Ludmilová zvítězila s náčiním pompom na mistrovství republiky. Na mistrovství světa získala stříbro. Velká skupina pak brala bronz na republikovém i světovém šampionátu. 

HC Zubr Přerov, muži (hokej) – Čtvrtfinálové prokletí po návratu do druhé nejvyšší soutěže sice přerovští hokejisté nezlomili, opět ale předváděli perfektní výkony v základní části sezony 2020/21. Výsledkem bylo třetí místo za Kladnem a Jihlavou a 69 získaných bodů z 34 odehraných utkání. 

Přerov Mammoths, muži (americký fotbal) – Druhou sezonu mezi tuzemskou elitou mají za sebou přerovští Mamuti. Na úvod před televizními kamerami sice potrápili později mistrovskou Vysočinu, pak ale museli na první vítězství dlouho čekat. Povedlo se v posledním zápase sezony. Mamuti nakonec skončili na posledním pátém místě Kittfort ligy. 

TBS Přerov, muži (basketbal) – Mužský basketbal se po čtyřleté pauze vrátil do Přerova. A sokoli v roce 2021 prohráli jediné utkání a suverénně ovládli východní skupinu Středomoravské ligy.

 TJ Spartak Přerov, muži (kuželky) – Covid znemožnil možný postup druholigových kuželkářů do nejvyšší soutěže, Spartak tak začal válet v sezoně následující. Rok 2021 zakončil na první příčce tabulky. 

TK Precheza Přerov, smíšené družstvo dospělých (tenis) – Přerovští tenisté v Tenisové extralize opět trápili později mistrovský Prostějov. V semifinálové skupině skončili druzí a celkově tedy na 3. – 4. místě.

Volejbal Přerov, ženy (volejbal) – V sezoně 2020/21 za sebou v nejvyšší soutěži nechaly Šternberk a Frýdek-Místek a postoupily do play-off, kde dle očekávání nestačily na pozdějšího mistra z Liberce.

KOLEKTIVY – MLÁDEŽ:

Fantasy Přerov, kadetky (mažoretky) – Malá formace kadetek (8 – 11 let) ve složení Adéla Ministrová, Tereza Zbožínková, Klára Zbožínková, Anna Ondřejová a Nela Radová skončila s náčiním pompom třetí na mistrovství světa. 

Fantasy Přerov, juniorky (mažoretky) – Malá formace juniorek (12 – 14 let) ve složení Adéla Kristová, Markéta Ševčíková, Kateřina Šindarová, Diana Janáková, Tereza Ledvinová a Rozálie Kašparová skončila s náčiním pompom čtvrtá na mistrovství republiky a zlatá na mistrovství světa.

 IHC Night Birds Přerov, členové týmu U16 (inline hokej) – Jakub Trnka, David Svozil, Jakub Galnor, Kryštof Janek, Matěj Pekař, Marek Mozr pomohli české reprezentaci k titulu mistrů Evropy v kategorii U16. 

Skorpen Přerov, juniorky (ploutvové plavání) – Družstvo ve složení Lucie Hrubá, Justýna Krumpholzová, Veronika Vašíčková a Klára Vránová vybojovalo oba tituly mistryň republiky ve štafetách 4×100 PP a 4×200 PP smíšené kategorie juniorek a žen. Všechny věkem juniorky tvořily také základ týmu pro mistrovství republiky seniorských družstev, kde bral Skorpen čtvrté místo. 

TJ Spartak Přerov, Jan Jelínek a Vítek Přikryl (kolová) – Ve finále mistrovství republiky získali bronzové medaile v kategorii žáků. 

Veslařský klub Přerov, Tomáš Gajdušek a Martin Sedlák (veslování) – Juniorští reprezentanti byli s posádkou osmy čtvrtí na mistrovství Evropy juniorů. Mezi muži byli druzí na slavných Primátorkách, druzí na MČR ve sprintu na dvojskifu i dvojce bez kormidelníka. 

Veslařský klub Přerov, Magdaléna Kožuchová a Eliška Pavlicová (veslování) – Mladší žačky ovládly mistrovství Moravy na dvojskifu, na mistrovství republiky skončily druhé.

 KRAJÁNEK:

Jan Andrýsek (Molina Sport Gran Canaria, inline hokej) – S mužskou reprezentací vybojoval titul mistrů světa. Se španělským celkem Molina Sport Gran Canaria ovládl největší evropský turnaj Sparta Cup. 

Pavel Horák (THW Kiel, házená) – S německým Kielem obhájil mistrovský titul. V Lize mistrů jeho tým vypadl ve čtvrtfinále play-off s francouzským PSG.

Magdaléna Jehlářová (Washington State University, volejbal) – Ve Spojených státech opět patřila mezi nejlepší hráčky nejprestižnější univerzitní soutěže pod slavnou NCAA. Jehlářová si navíc řekla o stabilní místo v ženské reprezentaci, v níž na mistrovství Evropy pomohla českému týmu v klíčových zápasech k postupu do osmifinále, kde jeho cesta turnajem skončila. 

Stanislav Kašpárek (HC Meshkov Brest, házená) – Covid uvnitř národního týmu sice nedovolil Stanislavu Kašpárkovi účast na mistrovství světa, talentovaná spojka se ale dočkala přestupu do elitního evropského týmu Meshkov Brest, se kterým ovládla běloruskou nejvyšší soutěž a zahrála si čtvrtfinále Ligy mistrů proti pozdějšímu vítězi, Barceloně. 

Tomáš Kundrátek (HC Oceláři Třinec, hokej) – Odchovanec přerovského hokeje oslavil s Třincem svůj premiérový titul v extralize. Patřil přitom ke klíčovým obráncům Ocelářů. 

Filip Novák (Fenerbahce Istanbul, fotbal) – V turecké Superlize se reprezentační bek nakonec musel spokojit se třetím místem. V první části sezony 2021/22 však Fenerbahce pomohl k jasně vedoucí pozici. 

Martin Ryšavý (HC Vítkovice/Moose Jaw Warriors, hokej) – Další člen úspěšného přerovského ročníku 2003. V loňské sezoně Chance ligy si za A-tým Zubrů připsal devatenáct zápasů s bilancí tří branek a šesti asistencí. Stejně jako Svozil uspěl při draftu do nejslavnější soutěže světa – NHL. V sedmém kole si jej ze 197. pozice vybral Columbus. Šikovný a důrazný útočník v roce 2021 reprezentoval Českou republiku na světových šampionátech do 18 a 20 let. 

Stanislav Svozil (HC Kometa Brno/Regina Pats, hokej) – O pokračovateli hokejového klanu Svozilů bylo hodně slyšet i během roku 2021. V únoru si v hanáckém derby na ledě Prostějova připsal premiérový gól za A-tým Zubrů. Ve druhé polovině července se pak stal zatím nejvýše draftovaným odchovancem Přerova do NHL – ve třetím kole si jej na 69. místě vybral Columbus. Talentovaný obránce si v roce 2021 zahrál také na mistrovstvích světa do 18 a 20 let. 

Tomáš Šišma (Dukla Praha, veslování) – Stal se mistrem světa i Evropy do 23 let s posádkou párové čtyřky bez kormidelníka. Na závodě Světového poháru v Záhřebu vybojoval páté místo. 

Petr Školoud (Diables de Rethel, inline hokej) – S mužskou reprezentací vybojoval titul mistrů světa. S elitním francouzským týmem Diables de Rethel ovládl Ligu mistrů. 

David Šťastný (BK Mladá Boleslav, hokej) – Životní sezonu měl za sebou v létě odchovanec Zubrů David Šťastný. V 61 duelech nasbíral v dresu Mladé Boleslavi 60 kanadských bodů a měl reprezentační formu. V semifinále extraligy sahal po skalpu později mistrovského Třince. 

Jiří Tkadlčík (strongman) – V roce, kdy jej trápila zranění, dokázal vybojovat čtvrté místo na Světovém poháru za polárním kruhem v ruském Murmansku. Vrchol sezony čekal na Tkadlčíka ve Finsku, kde se stal vicemistrem světa střední váhy díky druhému místu na šampionátu Strongman Champions League. 

MASTERS:

Jan Bartošek (Veslařský klub Přerov, veslování) – Veslař ročníku 1942 na mistrovství republiky Masters se zahraniční účastí startoval ve čtyřech disciplínách. Ve třech z nich se ve svých kategoriích (průměrný věk posádek 65 – 69 let a 70 – 74 let) stal mistrem republiky. Jednou bral druhé místo. Zlatý byl na dvojce bez kormidelníka, čtyřce s kormidelníkem a na smíšeném dvojskifu. 

Stanislava Bubíková (SK Přerov, atletika) – Na mistrovství republiky veteránů vybojovala v kategorii W50 zlaté medaile z vrhu koulí a hodu diskem. V hodu kladivem se umístila na bronzovém stupínku. 

Jiří Tomešek (TJ Spartak Přerov, atletika) – Na mistrovství České republiky veteránů v klasickém pětiboji získal prvenství v kategoriích M35 – M85. Na mistrovství republiky veteránů ve vícebojích získal zlatou medaili za desetiboj. Prvenství vybojoval také na mezinárodních závodech Masters Europa Lovosice ve skoku dalekém a běhu na 100 metrů překážek. V roce 2021 stanovil také osm přerovských rekordů veteránské kategorie M55. 

TRENÉR:

Vít Černohous (HC Zubr Přerov, hokej) – Mladý a talentovaný trenér, který pracuje jak s přerovskou mládeží, tak s hráči A-týmu. U Zubrů působí jako skillskouč, tedy trenér individuálních dovedností. Pro svou šikovnost se dostal do hledáčku Českého svazu ledního hokeje a nyní rozvíjí i mladé reprezentanty. 

Jaroslav Hýzl (Plavání Přerov, plavání) – Ironman a trenér přerovských plavců se mimo jiné stará o veleúspěšného plavce Martina Míčka, který sbíral cenné kovy na letním i zimním mistrovství republiky a neustále posouvá přerovské prsařské rekordy. 

Tomáš Krupa (TK Precheza Přerov, tenis) – Bývalý trenér Tomáše Berdycha, Karolíny Plíškové či Barbory Strýcové se vrátil během covidového období do Přerova, kde se ujal největšího talentu místního klubu – Lindy Noskové. Mladičkou tenistku dovedl k prvním titulům na ženském okruhu a především k triumfu ve dvouhře juniorského French Open. 

David Rojka (1. FC Viktorie Přerov, fotbal) – Fotbalisty Přerova vytáhl do horních pater tabulky. Plody jeho práce byly naplno viditelné během podzimu aktuální divizní sezony. Viktorka se nečekaně vyšplhala až na první místo tabulky. Mladí hráči pod Rojkou rostou a důkazem kvality jsou i nabídky konkurenčního HFK Olomouc či třetiligového Uničova, které trenér Přerova s díky odmítl. Za cíl má postup do MSFL.

Comments( 4 )

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..