V Přerovských ulicích najdete nové větší kontejnery na papír. Již brzy by k nim měly přibýt také popelnice na plast, sklo a komunální odpad. Díky větším nádobám jich nebude potřeba tolik a uvolní se místo, které by mohlo sloužit například k parkování.

„Uživatelé jistě ocení i to, že u nových popelnic nemusejí sahat na víko, protože jej mohou ovládat nožním pedálem – víko se navíc i samo zavírá, takže nehrozí znečišťování okolí. A nám se zamlouvá také to, že při zvýšené produkci odpadu nebude nutné zvyšovat frekvenci svozu a zatěžovat město dalšími exhalacemi,“ vysvětlil výhody nových kontejnerů primátor Přerova Petr Měřínský.

Přerované měli doposud možnost využívat pouze nádob o objemu 1,1 metru krychlových. Nové kontejnery by měly pojmou více než dvojnásobné množství odpadu. „Do konce listopadu umístíme na stanoviště 69 nádob na papír o objemu 3,2 metry krychlové a 19 nádob o objemu 2,2 metry krychlové. Následně se začne s rozvozem kontejnerů na plast, který bude ukončen před vánočními svátky. Bude jich stejný počet, jako těch na papír,“ řekl jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec.

V průběhu ledna a února pak bude distribuováno 50 velkoobjemových nádob na sklo – a navíc se počítá s tím, že město pořídí v následujícím roce ještě další velké nádoby na separovaný odpad. „Výhledově chceme pořídit tento typu kontejnerů i na komunální odpad. To ale nebude dříve než za rok a půl, protože je nutné upravit stávající stanoviště, která teď nejsou na tyto kontejnery přichystána,“ vysvětlil Střelec.

Nové nádoby budou poprvé vyvezeny specializovaným autem v úterý 16. listopadu. Vozidlo je vybaveno bočním výsypem, takže není potřeba další obsluhy, která by s nádobami manipulovala. Ve voze je pouze řidič, který z kabiny obsluhuje robotizovanou ruku. A auto má i jiné chytré „vychytávky“ – například oddělitelný zásobník na slisovaný odpad o objemu asi 20 tisíc litrů, který lze použít k převozu přímo ke koncovým odběratelům a tím se vyhnout další manipulaci v podobě výsypu, skladování a nakládky. „Vše bude zatím probíhat ve zkušebním provozu, kdy mohou nastat nepředvídatelné problémy, které se budeme případně snažit odstranit. I naši řidiči se budou postupně zdokonalovat v řízení těchto moderních svozových prostředků, a proto žádáme občany o toleranci,“ doplnil náměstek technických služeb Tomáš Lolek.

Pořízení 226 kontejnerů přišlo město Přerov na 11 milionů korun, na nákup čerpalo 85procentní dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Dvě svozová vozidla pořídily Technické služby města Přerova za 17, 6 milionu a dostaly na ně dotaci ve výši 2, 5 milionu korun.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..