Osudem hotelového domu Strojař se budou opět zabývat přerovští zastupitelé. Opuštěný dům, který byl na konci šedesátých let postaven jako startovací bydlení pro zaměstnance Přerovských strojíren, koupilo v roce 2016 za 40 a půl milionu korun město. Důvodem byly především obavy z toho, že jej získá do vlastnictví jiný subjekt, který zde vybuduje ubytovnu pro sociálně slabé. Původním plánem města bylo zřídit zde bydlení pro mladé rodiny či seniory. Z finančních důvodů však z této myšlenky sešlo.

Nyní radní přišli s novým návrhem – Strojař by se mohl směnit za objekt v Palackého ulici 27, kam by se mohla přestěhovat městská knihovna, která už léta sídlí v nevyhovující budově na Žerotínově náměstí.

„V případě schválení záměru směny nemovitosti budeme jednat s vlastníkem o budoucím využití objektu tak, aby se zamezilo vzniku ubytovny nebo bytů pro sociálně nepřizpůsobivé občany,“ upřesnil primátor Petr Měřínský.

Konečné slovo o směně, která by proběhla s doplatkem ve prospěch soukromé firmy, padne na zasedání zastupitelstva, které se bude konat 25. října 2021.

„Společnost CREAM SICAV, která vlastní objekt v Palackého ulici, v tuto chvíli deklaruje, že chce ve Strojaři vybudovat běžné komerční byty,“ dodal Měřínský. Zůstává také otázkou, zda zastupitelé budou souhlasit s doplatkem ve prospěch této společnosti. Ta předložila radním znalecký posudek z června letošního roku, který se zastavil na částce 66 milionů 700 tisíc korun – tedy vyšším, než jakou hodnotu má Strojař.

Strojař město kupovalo dvakrát

Strojař stojí na Velké Dlážce už od léta roku 1968. Nejprve sloužil jako ubytovací zařízení pro mladé zaměstnance Přerovských strojíren. Když v devadesátých letech byla zdejší vrtulníková základna na vzestupu a vyvstala potřeba ubytování profesionálních vojáků, koupilo město Strojař od strojíren za 18 milionů korun. Objekt poté město věnovalo armádě a ta za to převedla do majetku města dva jiné objekty, které vlastnila – Územní vojenskou správu na náměstí TGM a posádkovou ubytovnu v Bayerově ulici 5.

Když ovšem byla vrtulníková základna zrušena, objekt osiřel a ministerstvo obrany se ho od roku 2013 pokoušelo prodat. Obyvatelé Přerova vytvářeli tlak na zastupitele, aby se snažili nemovitost získat, protože se obávali ubytovny, ve které by ze dne na den mohlo bydlet až 400 sociálně slabých. A tak ho zástupci Přerova před pěti lety už podruhé koupili.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..