Možná jste před nedávnem potkali v ulicích města Přerova skupinu mladých cizinců. Pod hlavičkou programu Erasmus+ jich sem totiž 36 dorazilo na studijní pobyt. V rámci něj se blíže seznamovali s problematikou antisemitismu a také s Českou republikou a naším městem.

Mladí Bulhaři, Chorvati, Makedonci, Poláci a Turci tvořili skupinu, která v září dorazila na týdenní edukační pobyt do Přerova. V našem městě navštívili nejen židovské památky, ale také hokejové utkání či volejbalový trénink.

„Nejvíc jsme se dozvěděli asi o židovské historii, a to i o té lokální, byli jsme například na přerovském židovském hřbitově,“ uvedl chorvatský účastník Borna. „S místními lidmi jsme přicházeli do kontaktu celkem často a všichni byli moc milí, ostatně já jako Chorvat jsem na to zvyklý, myslím, že zrovna naše země spolu vycházejí velmi dobře,“ směje se.

Jak se mladým Evropanům líbilo v Přerově?

Hlavní organizátor projektu Radek Smolka byl z pozitivních reakcí mladých Evropanů překvapen: „Vesměs všichni účastníci pobytu byli z Přerova extrémně nadšení, zažil jsem kdysi projekt v Olomouci, což je 100tisícové historické město, kde ty reakce byly obdobné, ale tady v našem menším Přerově jsem to úplně nečekal.“

„Myslím, že s tím také souvisí, jakým způsobem se k nám chovali místní lidé, všichni byli velmi příjemní a ochotní, s účastníky se snažili bavit, i když angličtinou sami třeba úplně nevládli,“ chválí Radek Smolka.

„Poděkovat bych chtěl také představitelům města Přerova, s nimiž byla skvělá spolupráce. Zvláště pan Lichnovský a pan Hýzl byli našemu projektu velice nápomocní,“ dodává Smolka před hotelem Zimní stadion, v jehož prostorách se projekt odehrával.

Dalších Evropanů na studijním pobytu v Přerově bychom se měli dočkat záhy, organizátoři pro ně aktuálně připravují dva projekty. „Jeden se bude týkat ekologie a druhý voleb. Odehrají se buď ještě letos, nebo až v roce 2022, vše záleží na covidové situaci,“ uzavírá hlavní organizátor Radek Smolka.

 

Jak na Erasmus+?

Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie, který podporuje mezinárodní spolupráci a výjezdy do zahraničí. Zúčastnit se ho může téměř každý. Více informací se dozvíte:
– na oficiálním webu www.dzs.cz/program/erasmus
– na Facebooku https://www.facebook.com/groups/youth.whatever.CZ/
– a také v našem videu:

O tématu jsme psali dříve také zde: http://pitv.cz/2019/11/zpevak-ivo-blahunek-cestuje-po-evrope-diky-programu-erasmus-skvela-zkusenost-temer-bez-nakladu-doporucil-bych-to-kazdemu-rika/

Foto: Sára Kirbiová

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..