Změna na poslední chvíli. Výběrové řízení původně vyhrál návrh moderní prosklené budovy. Ukázalo se však, že černý kůň tendru ležel zapomenutý ve stole na magistrátu. Obrovský srub v sobě odrazí historii města, zároveň však bude prošpikovaný moderními technologiemi. Jako bonus tato stavba vyřeší i problém s lužním lesem Žebračka.

Zapomenutý projekt

Poté, co se pracovnice magistrátu prohrabaly hromadami petic o záchranu křečků polních a petic o dostavbu dálnice D1, našly návrh budovy, který nebyl zařazen do hlasování. „Slyšela jsem hluk a dala jsem ho omylem do jinýho šuplíčku,“ popsala situaci s přijetím návrhu nejmenovaná úřednice. Pro náměstí TGM jde přitom o dokonalou stavbu, a to jak z hlediska estetiky, tak i z hlediska ceny a praktičnosti.

Propojení s minulostí

Že je Přerov město spjaté s historií, vědí i zahraniční architekti z východní Evropy. „Drevené domy stáli v Prerove už od praveku, je teda ozaj logické, že nová dominanta vášho mesta bude tiež drevená.“ poznamenal tiskový mluvčí vítězné společnosti Drevo & Kocur. Přerovští historici se shodují, že v minulosti na území města opravdu stála obydlí z dřevěných kůlů.

Moderní sídlo magistrátu

Srub na první pohled sice budí dojem starší stavby a oko turisty jej díky nenápadnosti v historické zástavbě ani nepostřehne, pracovníci magistrátu se však mohou těšit na vymoženosti hodné moderních firemních budov 21. století. Mikrovlnné trouby v kuchyňkách, silná Wi-Fi ve všech patrech a na střeše 5G vysílač. Ve velkém otevřeném prostoru uprostřed budovy navíc bude akvárium s rybičkami Garra rufa, které znaveným úředníkům okousají odumřelou kůžičku z nohou.

Dřevo ze Žebračky

Technické služby města Přerova už začaly s těžbou dřeva pro stavbu obřího kancelářského komplexu. Jako vhodný zdroj materiálu se ukázala Národní přírodní rezervace Žebračka,  která oplývá velkým množstvím přebytečných a překážejících stromů. Podle odhadů však v Žebračce zůstane spousta stromů i po dostavbě srubu. Velký srub však potřebuje velká kachlová kamna. Část dřeva tak poputuje na náměstí jako palivo. Zbytek lužního lesa se pod dohledem přerovských hasičů vypálí na popel a z dotací na žďárové zemědělství zde vznikne velký lán pole pro Střední zemědělskou školu.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..