Fakultní nemocnice Olomouc vysílá mobilní očkovací týmy do zařízení sociálních služeb v celém kraji. Zajišťuje tak jejich klientům a zaměstnancům očkování proti COVID-19. Tato logisticky náročná operace, které se účastní lékaři z různých oddělení, je zastřešena Olomouckým krajem. 

Lékař, zdravotní sestra a administrativní pracovník – to je složení tříčlenného mobilního týmu, který vyjíždí do zařízení sociálních služeb. Při zahájení očkovací akce je k dispozici také IT specialista. Ten zajišťuje správné nastavení techniky pro její bezproblémové fungování. Tým s sebou kromě vakcíny vozí samozřejmě i veškeré vybavení k její aplikaci. „Samotné očkování dlouho netrvá, ale
bohužel je spojené s řadou administrativních povinností. Je nutné vyplňovat spoustu dokumentů ručně a již vyplněné informace pak ještě zadávat do různých registrů. Některé systémy spolu nekomunikují, ačkoliv by měly. Ušetřilo by nám to hodně času,“ popisuje těžkosti lékař očkovacího centra FN Olomouc MUDr. Ladislav Štěpánek, Ph.D.

V mobilních týmech se střídají lékaři různých specializací a také sestry z různých oddělení, od porodnicko-gynekologické kliniky, přes ortopedii až po psychiatrii.  „V administrativních
pozicích vypomáhají například děvčata z právního oddělení nebo studenti. Na cestách po zařízeních sociálních služeb strávili členové mobilních týmů více než 200 hodin. Naše výjezdy se neomezují jen na Olomouc. Byli jsme i v Tovačově, Bohuslavicích, Kostelci na Hané, Prostějově, Zábřehu, Mohelnici nebo Štítech,“ jmenuje některé cíle koordinátorka očkovacího centra a vedoucí odboru kvality FN Olomouc Mgr. Jiřina Cahlíková, MBA. Pokud vše funguje, zdravotníci jsou schopni naočkovat až dvě stovky lidí za den.

Do poloviny března by mělo být v Olomouckém kraji naočkováno zhruba 6500 klientů a zaměstnanců sociálních služeb. Kromě mobilních týmů Fakultní nemocnice Olomouc zajišťují očkování v zařízeních pro seniory také zdravotníci z Vojenské nemocnice Olomouc, Českého červeného kříže či nemocnic v Přerově, Šumperku, Prostějově a Hranicích. Do 5. února bylo naočkováno první dávkou celkem 3818 seniorů a zaměstnanců, druhá dávka byla podána 1253 lidem.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..