Celkem 37 milionů korun má Olomoucký kraj vyčleněno na dva dotační programy, které mají pomoci obcím v opravách a budování kanalizací a vodovodů nebo při zmírňování následků povodní.

„Kvůli klimatickým změnám region trápí nedostatek vody, jindy naopak bleskové povodně. Olomoucký kraj obcím pomůže v budování infrastruktury, která následky těchto negativních jevů dokáže zmírnit,“ uvedl Martin Šmída, radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí.

Budování a opravy kanalizací a vodovodů, stavba čističek odpadních vod, včetně kořenových – na to vše mohou obce čerpat peníze z dotačních programů. Navíc budou podpořena také opatření v krajině, které pomáhají obnovit její přirozenou funkci, např. revitalizace a budování suchých poldrů.

„Obcím zároveň pomůžeme při řešení mimořádných a havarijních stavů vodohospodářské infrastruktury. Jde například o případy, kdy veřejný vodovod nebo kanalizaci poškodila povodeň,“ dodal Šmída.

V minulých letech se obyvatelé Olomouckého kraje potýkali s nedostatkem vody, ale i s bleskovými povodněmi. Některé obce narychlo stavěly vodovody, když lidem vlivem extrémního sucha vyschly studny. Vloni byly naopak kanalizace i vodovody vyřazeny kvůli bleskovým povodním.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..