Péče o duši je pro pacienty, jež v dnešní době nemohou navštívit rodinní příslušníci, velice důležitá. V Nemocnici AGEL Přerov od listopadu poskytuje duchovní péči nová kaplanka, sestra Magdalena Anna Lis. Navazuje tak na sedmiletou práci sestry Marie Goretti Dřímalové, bývalé kaplanky přerovské nemocnice.

„Mám pocit, že nemocní velice potřebují duchovní službu, protože každý člověk se skládá z duše a těla a je třeba léčit nejen tělo, ale i tu duševní stránku. Je třeba naslouchat, být blízko, vcítit se do toho druhého, povzbudit ho. Sestře Magdaleně přeji, ať jde v nastavené linii a pozvedne duchovní službu v nemocnici ještě dál. Moc dobře se mi tady pracovalo,” říká sestra Marie Goretti Dřímalová, jejíž kroky nyní povedou na poutní místo do jihočeského Kájova.

Nová kaplanka, sestra Magdalena Anna Lis, v minulých letech působila v hospici ve Valašském Meziříčí. Práce s pacienty pro ni tak není žádnou novinkou. „Velice se na tuto práci těším a budu chtít navázat na to, co zde vybudovala sestra Goretti. Už teď vidím, že když přijdu na pokoje, tak jsem hezky vítaná, lidé se na mě těší a jde tak opravdu vidět, že sestra Goretti zde zanechala opravdu dobrou stopu. Mám výborně připravenou půdu a věřím tak, že do této práce můžu dobře vstoupit.”

Kaplani v nemocnicích poskytují duchovní podporu nejen pacientům, ale i jejich rodinám a zaměstnancům nemocnice. „V době, která to umožňuje, organizují kaplani pravidelné bohoslužby, ovšem tato služba je nyní omezena. V současné době chodí pouze individuálně k pacientům, maximálně k více pacientům, v rámci jednoho nemocničního pokoje,” vysvětluje Bc. Bronislava Budinová, hlavní sestra Nemocnice AGEL Přerov.

Nemocniční kaplani docházejí na jednotlivá oddělení každý týden v pondělí, středu a čtvrtek. V případě potřeby jsou však vždy na telefonu a jsou ochotni dorazit k pacientovi i mimo vyhrazené dny, navíc mohou zprostředkovat návštěvu kněze nebo jinou duchovní službu. „Jejich přítomnost pomáhá pacientům i nám právě díky klidu, který umí přenést na člověka, vyslechnout ho, popovídat si, usmát se. Nikdy jsem nikoho z nich neviděla se zamračit nebo říci, to nejde,” dodává hlavní sestra.

I v náročném pandemickém období se Nemocnici AGEL Přerov daří udržovat pravidelnou duchovní péči, která je od kaplanů možná nejvíce očekávána právě nyní, v době adventu a vánočních svátků, jelikož toto období spousta pacientů bude stráví právě v nemocnici.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..