Většinou jen tichou vzpomínkou uctili lidé v Olomouckém kraji Den boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopad. V Přerově si obyvatelé mohli připomenout významné události tohoto dne přímo před radnicí u pamětní desky T. G. Masaryka. Připraven zde byl i stojan na svíčky – a pro prvních padesát příchozích tam byly nachystány i svíčky.

V 17.15 hod. se pak z amplionu rozezněla Píseň pro Martu, která je neodmyslitelným symbolem Sametové revoluce. Písní Marty Kubišové se tak Přerov přihlásil k iniciativě spolku „Díky, že můžem“, která vyzvala zástupce radnic českých a moravských měst, aby ikonickou píseň v daný čas nechali zahrát.

Zástupci vedení města si události připomněli už den předem. U Masarykovy pamětní desky položili květiny, zapálili svíčky a poklonili se památce všech, kteří stáli za cestou ke svobodě.

V Olomouci se konal pietní akt u památníku před budovou Právnické fakulty Univerzity Palackého.

„17. listopad je významným dnem našich dějin – ať už jde o události roku 1939 nebo 1989. Stále si musíme připomínat, že naše svoboda nebyla vždy samozřejmostí a naši předkové za ni tvrdě zaplatili,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

Vzpomínky se společně s vedením Olomouckého kraje zúčastnili také zástupci statutárního města Olomouc, armády, Československé obce legionářské a Sokolské župy Olomoucké-Smrčkovy.

„Kvůli současným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru šlo sice pouze o tichý pietní akt. O to více si ale každý z jeho účastníků uvědomoval význam tohoto dne,“ řekl první náměstek hejtmana Ivo Slavotínek.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..