Jednorázové stipendium, které od tohoto školního roku zavedlo hejtmanství pro oblast Jesenicka, v těchto dnech rozdělili krajští radní. Na sever regionu poputuje do tří středních škol a jednoho učiliště celkem 868 tisíc korun.

„Hlavním cílem finančního příspěvku je podpora navýšení počtu žáků, kteří navštěvují střední školy na Jesenicku a také jejich motivace k vzdělávání právě v tomto regionu. Na tomto projektu spolupracujeme se Sdružením měst a obcí Jesenicka a také s městem Jeseník,“ řekl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast školství Ladislav Hynek.

Stipendia budou žákům vyplácena v průběhu měsíce října nebo listopadu prostřednictvím střední školy. Každý žák prvního ročníku obdrží finanční příspěvek ve výši pět tisíc korun. Výjimku tvoří studenti oborů vzdělání Gymnázium a Gymnázium se sportovní přípravou, na které se Jesenické stipendium nevztahuje.

Hejtmanství i nadále podporuje na středních školách v kraji formou stipendií celkem 49 oborů vzdělání – 32 učebních a 17 maturitních. Vyčlenilo na to více než osm miliónů korun.

Na školách na Jesenicku navíc přibyly obory, po jejichž absolventech je poptávka na trhu práce a které zatraktivní nabídku těchto vzdělávacích zařízení. Například na bývalé SOŠ a SOU strojírenském a stavebním je možné nově studovat informační technologie a navíc i obor elektrikář. Škola kvůli tomu dokonce změnila název na Střední průmyslová škola Jeseník.

„Jiný název má také Střední škola gastronomie a farmářství v Jeseníku, do něhož kvůli novému oboru masér ve zdravotnictví přibylo slovíčko služeb. Odborné učiliště a Praktická škola v Lipové – lázních se pak rozrostla o budoucí kameníky, tesaře a ošetřovatele,“ vysvětlil náměstek Hynek.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..