Olomoucké vlastivědné muzeum společně s vědeckou knihovnou vystaví svazky sedmijazyčného vydání bible, které byly v minulosti ukradeny. Díky přispění Olomouckého kraje se je nedávno podařilo získat zpět. Společně s nimi může veřejnost poprvé obdivovat také jedinečnou  Saltzerovu mapu.

„Téměř nikdo už nevěřil, že se bible, které byly odcizeny při rekonstrukci vědecké knihovny před pětadvaceti lety, podaří někdy dohledat. Nakonec se po mnoha letech objevily v Německu, odkud je hejtmanství odkoupilo.  Že šlo o správný krok a dobrou investici, se mohou lidé přesvědčit v rámci dnes otevřené výstavy,“ uvedl Petr Vrána, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast kultury.

Unikátní díla může veřejnost obdivovat v Mánesově galerii vlastivědného muzea od 12. do 20. září. Kromě biblí muzejníci ukážou také vzácnou Saltzerovu mapu, která znázorňuje obléhání Olomouce pruskou armádou v roce 1758. Vzácný vojenský plán se muzeu podařilo získat na sklonku minulého roku.

„Olomoucký kraj v posledních letech navýšil podporu kultury téměř dvojnásobně. Některé historické předměty však mají hodnotu nevyčíslitelnou. Myslím, že se to týká i navrátivších se biblí a dalších vzácných historických předmětů, které souvisí s historií naše regionu i národa,“ dodal Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..