Občané Přerova na radnici celoročně vídají tři vlajky – vlajku České republiky, Přerova a Evropské Unie. Tři dny v roce bývá evropská vlajka nahrazena jinými, nyní přibude den čtvrtý.

Ta první, tibetská, upozorňuje na porušování lidských práv, vyjadřuje sounáležitost s tibetskými občany a je již tradičně vyvěšována 10. března. Další vlajka je moravská a bývá vyvěšena každoročně 28. března na počest Jana Ámose Komenského, který v Přerově několik let žil a předával své vědomosti. Tato vlajka je k vidění na budově radnice ještě 5. července, aby připomněla příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Od letošního roku budou radní vyvěšovat vlajku sokolskou. Na Památný den sokolstva, který připadá na 8. října, bude tato vlajka připomínat nedobrovolné rozpuštění České obce sokolské Reinhardem Heydrichem  v roce 1941. Bylo to proto, že nacisté sokolskou obec považovali za nejnebezpečnější odbojovou organizaci na našem území. Při takzvané „sokolské akci“ v noci ze 7. na 8. října zatklo gestapo všechny sokolské představitele z ústředí, žup i větších jednot. „Byli vězněni, mučeni a deportováni do koncentračních táborů, 93 procent z nich se konce války nedožilo. Proti sokolům byla namířena celá řada nacistických aktivit a během okupace tak bylo v koncentračních táborech umučeno 3 387 sokolů a 8 223 se vrátilo s podlomeným zdravím,“ vzpomněl radní Jakub Navařík, iniciátor vyvěšení vlajky.

Památný den sokolstva byl mezi významné dny České republiky zařazen teprve v roce 2019. „Symbolizuje vzpomínku a úctu všem, kteří v průběhu více než 150 let existence Sokola riskovali a často i položili své životy proto, abychom dnes mohli žít ve svobodné a demokratické zemi. Jsem hrdý na to, že se k této významné vzpomínce letos poprvé připojí i naše město,“ konstatoval Navařík.

 

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..