U příležitosti Světového dne srdce, který připadá na úterý 29. září, pořádá transfuzní stanice Nemocnice AGEL Přerov akci s názvem „Odběr darovaný od srdce“. 

Krev mohou darovat všichni občané ve věku od 18 do 65 let (prvodárci do 60 let). Podle primáře hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice AGEL Přerov, MUDr. Štefana Repovského, není překážkou pro odběr ani prodělání koronaviru: „Podmínkou je to, aby se člověk cítil zdravý a nebyl v pracovní neschopnosti.“

Dárci, kteří prodělali mírnou a téměř bezpříznakovou formu koronaviru, mohou po vyléčení a ukončení izolace darovat krev. „V jejich případě však doporučujeme před darováním krve ještě minimálně 14denní odklad. Dárci, kteří měli závažnější průběh nemoci a byli hospitalizovaní, mohou darovat krev nejdříve 14 dní po plném uzdravení a ukončení izolace,“ upřesňuje primář MUDr. Štefan Repovský.

Pokud už dárci jste následující postup už znáte: evidence dárců probíhá v nemocnici od 6 do 8 hodin. Po zaevidování následuje odběr kontrolního vzorku, vypsání dotazníku dárce krve, vyšetření a propuštění lékařem. Pokud lékař uzná dárce za schopného darování, následuje samotný odběr. „U evidence k odběru se dárce musí prokázat průkazem totožnosti s fotografií a průkazem zdravotní pojišťovny. S ohledem na kapacitu odběrů je vhodné, aby se dárce k odběru krve předem objednal telefonicky nebo emailem,“ připomíná Veronika Němečková, vrchní sestra hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice AGEL Přerov.

Od počátku koronavirové epidemie eviduje přerovská nemocnice pokles počtu dárců krve. „Snažíme se získávat nové dárce zejména ve spolupráci se stávajícími dárci středních a vyšších ročníků. Nejvíce se nám osvědčil osobní příklad a darování kolektivů. Ať už to jsou sportovci, Policie ČR, dobrovolní hasiči, střední školy či akce podporované většími firmami,“ vysvětlil primář MUDr. Štefan Repovský a dodal: „Soukromá plazmaferetická centra lákají dárce na finanční odměny a dary, které my jim nemůžeme poskytnout. Základem by však opravdu měl být dobrý pocit z toho, že člověk pomohl potřebným. Pocit, že jsem pomohl zachránit lidský život, ten je určitě k nezaplacení a já to považuji za pravé a nefalšované hrdinství.“

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..