Archeologové v dubnu loňského roku zahájili výzkum v prostoru mezi starými lípami, které se nachází na Horním náměstí. Na začátku října 2019 pak v těchto místech odkryli betonový záklop, pod nímž byla čtrnáct metrů hluboká studna z přelomu 15. a 16. století. K překvapení archeologů byla studna stále funkční a drží se v ní voda. O víkendu probíhala druhá etapa výzkumu, při které odborníci za pomoci přerovských dobrovolných hasičů zjišťovali, co ukrývá její dno.

„Snažíme se zásyp studny přetřídit a zachytit veškeré drobné předměty. Zachytili jsme už například soubor kachlových kamen, skleněné nádoby, dřevěný nožík na dopisy nebo dokonce časovač z dělostřeleckého granátu. Zatím tento soubor můžeme datovat na přelom 19. a 20 století, kdy byly tyto předměty záměrně hozeny do studny,“ prozradil archeolog Zdeněk Schenk.

V loňském roce zastupitelé schválili návrh na obnovu studny, která by se v budoucnu mohla stát opět jednou z dominant Horního náměstí. Studnu doposud obklopuje šest asi staletých lip, které jsou však už ve velmi špatném stavu. Město je hodlá pokácet a vysadit na jejich místě čtyři mladé dřeviny. Zástupci města rovněž odsouhlasili, že se budou zabývat možným využitím dřeva ze starých stromů, z kterých by mohly vzniknout například turistické známky nebo nové figurky do dřevěného betlému Galerie města Přerova.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..