Celkem sedm svazků bible z první poloviny 17. století se v nejbližší době vrátí do olomoucké Vědecké knihovny. Odtud je v roce 1996 odcizil společně s dalšími velkoformátovými dokumenty jeden ze stavebních dělníků, kteří pracovali na opravách budovy.

„Před nedávnem se svazky bible objevily v aukční nabídce německého antikvariátu s vyvolávací cenou 4000 euro. Znaky těchto tisků jsou totožné se zbývajícími třemi svazky, které zůstaly ve vědecké knihovně a je zcela nezpochybnitelné, že jde o publikace ukradené před téměř čtvrtstoletím právě u nás,“ uvedla ředitelka Vědecké knihovny Olomouc Iveta Tichá.

Pracovníci knihovny upozornili zástupce antikvariátu na to, že se jedná o předměty, které pochází z trestné činnosti. Bible byla z aukce stažena.

„Antikvariát není vlastníkem svazků, ale pouze zprostředkovatelem dražby. Jeho zástupci uvedli, že knihy patří partnerovi, s nímž dlouhodobě spolupracují – ten publikace zakoupil před dvěma lety v jiné aukci. Nikdo z nich dosud netušil, že exempláře jsou kradené,“ doplnil zástupce ředitelky Miloš Korhoň.

Vzhledem k institutu vydržení věci je šance Olomouckého kraje na získání svazků soudní cestou mizivá. Proti takovému postupu hraje i dlouhá doba, po kterou byly knihy nezvěstné a vysoké náklady na právní zastupování. Vědecká knihovna proto svazky od zahraničního antikvariátu odkoupí – a to za cenu 1300 euro, což je mnohem méně, než na kolik byla stanovena jejich vyvolávací cena.

„Ze všech možností, jak svazky znovu dostat do fondu Vědecké knihovny, se nám jako nejvhodnější jevila dohoda a následný odkup. K tomu by mělo dojít co nejdříve. Pak už nic nebude bránit převozu knih zpět do Olomouce. Myslím, že peníze, které do nákupu svazků investujeme, jsou zcela marginální proti hodnotě, kterou získáme,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče Petr Vrána.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..