Pískovcovou kašnu, stojící na náměstí před přerovskou radnicí už sedmnáct let, čeká oprava. Povrch kašny je rozpraskaný, poničená je vlivem prosakování vody také kruhová dlažba pod ní. Za rekonstrukci, která začne v příštím roce a měla by být hotová do začátku prázdnin, zaplatí město 193 tisíc korun. Najít tu správnou restaurátorskou firmu byl však prý trochu problém. „Ze strany odborníků panovaly obavy z použitého materiálu – těšínského pískovce, který – jak uvedli – je sice tvrdý, ale nasákavý, takže může lehce opět docházet k narušení jeho povrchu. Nakonec se ale našla pražská firma, která se rozhodla práce zhostit – na renovaci kašny budou v první polovině roku 2020 pracovat restaurátoři ze společnosti Přírodní kámen,“ řekla tisková mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Kašnu nechalo na náměstí v rámci jeho oprav postavit už v roce 2002 tehdejší vedení města podle návrhu pražského akademického sochaře Alexiuse Appla. Zvláště v prvních letech se stala díky svému nezvyklému vzhledu terčem kritiky místních obyvatel. „Korunka, která je součástí kašny, je připomínkou toho, že je Přerov královské město. A tryskající voda je sukně, která rozlévá hojnost do úrodného hanáckého kraje,“ vysvětloval její autor.

V průběhu let se ovšem na povrchu kašny začal usazovat vodní kámen a narušil se povrch pískovcových ploch. „Proto už před devíti lety byla provedena renovace, spočívající v přebroušení poničených částí včetně přespárování spojů, impregnace a zpevnění – to vše za sto tisíc korun,“ připomněl náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..