Minulý týden ve čtvrtek začali dělníci postupně rozebírat bývalou ubytovnu Chemik na Velkých Novosadech. Už před dvěma měsíci začali budovu vyklízet a odstraňovat střechu. Demolice devítipodlažní budovy bude stát celkem 23 milionů korun, deset milionů pokryje dotace z ministerstva pro místní rozvoj. Dům by měl být zbourán do konce roku.

„Demolice je komplikovaná, protože budova bezprostředně sousedí s obydleným panelovým domem. Ten nesmí být stavebními pracemi ohrožen, je proto v místě styku budov ochráněn zabezpečovacím lešením s pevnou výplní. Horní patra budovy je nutné rozebírat postupně, horolezci uvolňují jednotlivé panely, které pak snáší dolů jeřáb. Zbytek objektu bude rozebrán pomocí demoličních strojů (hydraulickými nůžkami a bagry), v místě sousedního objektu opět s nejvyšší opatrností. Stavební odpad se poté roztřídí. Rozdrcený beton je možné použít např. jako zásyp při další výstavbě, železo poputuje do sběrny surovin a zbylý materiál na skládku,“ vysvětlil generální projektant akce Tomáš Hradílek.

„Čeká se na to, až se odkryjí detaily, které byly schovány pod atikou a zateplením sousedního domu. Uvidí se poté, jakým způsobem objekt demontovat a jakou technologii použít,“ doplnil Jiří Raba, referent investic města Přerova. Po demolici objektu čeká území ještě revitalizace, vedlejší panelový dům bude zateplen. Vše by mělo být hotové do konce března.

Ubytovnu Chemik provozovala více než čtyři roky soukromá firma. Poslední nájemníci ji opustili loni v lednu. Původně ji město mělo v plánu prodat, nakonec se ale rozhodlo výběrové řízení zrušit a zastupitelé odsouhlasili její demolici. Vy teď prostřednictvím naší fotogalerie můžete nahlédnout do útrob demolované budovy, kam mají přístup už jen lidé povolaní…

foto: Ing. Tomáš Hradílek

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..