Na židovském hřbitově v Přerově se ve čtvrtek 12. září v 15 hodin uskuteční pietní vzpomínkové setkání, jehož součástí bude odhalení pamětní desky hudebníka, skladatele a pedagoga Gideona Kleina.

U příležitosti 100. výročí narození tohoto významného přerovského rodáka (*6.6. 1919 Přerov, †1945 Fürstengrube), jehož slibně rozvíjející kariéra byla přervána II. světovou válkou, se v letošním roce koná oslavný projekt s názvem „Gido se vrací domů“.

Jeho součástí bude vzpomínkové setkání, které se uskuteční zítra na židovském hřbitově, kde bude slavnostně odhalena pamětní deska symbolizující jeho návrat do rodného města. Uctění památky v Přerově uzavře v 18:00 hodin koncert ve Slavnostní zámecké síni města Přerova, na kterém zazní světová premiéra díla skladatele Martina Konvičky.

Vzpomínkové akce se uskuteční kromě Přerova také v Brně, Holešově a Praze. Navštívit můžete například divadelní představení Gido – portrét skladatele ve Švandově divadle, Gidotour – komentovanou tour po pražských stopách Gideona Kleina, symposium a workshopy. V rámci projektu bude rovněž představena kniha anglického muzikologa Davida Fligga Dopis od Gideona, ve které autor použil a zpracoval nově objevené (1990) archivní materiály – korespondenci, fotografie, ztracená hudební díla a další prameny, které dosud nebyly publikovány.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..