Stavba chybějícího desetikilometrového úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem zřejmě nabere další skluz. Sdružení Děti Země totiž žádá přerušení územního řízení. Důvodem je podle nich chybějící závazné stanovisko na ochranu krajinného rázu a také okraje lesa. Ekologové námitky podali ke Stavebnímu úřadu v Olomouci toto pondělí.

„Hlavním bodem našich námitek je kritika vydání závazného stanoviska o hodnocení vlivů na životní prostředí v listopadu 2016 bez nového procesu, v němž by se mohlo posoudit odchýlení trasy dálnice v délce jednoho kilometru asi o sto padesát metrů na východ od Dluhonic. Zjistili jsme, ze ve spisu není stanovisko o vlivu dálnice na krajinný ráz a také na okraj lesa, takže jsme navrhli, aby bylo územní řízení přerušené,“ uvedl předseda sdružení Dětí Země Miroslav Patrik. 

Podle ŘSD však toto stanovisko není nutné. „Změnou v dokumentaci již do ochranného pásma lesa nezasahujeme. V původní dokumentaci k územnímu řízení z roku 2004 byl zasažen jeden jediný pozemek, kterého se nyní již nedotýkáme. Není zásah, nemusí být stanovisko,“ tvrdí mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

„Je to jen další obstrukce ze strany Dětí Země, aby oddálili zahájení stavby. Věříme ale, že zdravý rozum zvítězí,“ doufá radní přerovského magistrátu Tomáš Navrátil.

Není to přitom první zásah Dětí Země do územního řízení, které začalo už v březnu 2017. Ekologové se např. postavili proti zásahu do biotopů 26 zvláště chráněných živočišných druhů a upozornili na systémovou podjatost vedení města. Olomoucký kraj jejich námitkám vyhověl a řízení přesunul z Přerova do Olomouce.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..