Tísňová služba s názvem Anděl na drátě by mohla už v příštím roce sloužit přerovským seniorům. Rada města podpořila svým hlasováním pořízení SOS tlačítek napojených na tísňovou linku, které tato služba nabízí. Tlačítko v podobě hodinek či přívěšku na krk by měli senioři nepřetržitě u sebe a v případě potřeby by si přes něj mohli pouhým stisknutím zavolat pomoc. A to ve chvíli, kdy se dostanou do krizové situace a po ruce nebudou mít třeba svůj mobilní telefon.

         „Každé SOS tlačítko stojí 1850 korun. Počítáme s tím, že na nákup by šly peníze z rozpočtu města a také od sponzorů, kteří projeví zájem projekt podpořit. Ještě v prosinci oslovíme místní podnikatelské subjekty a poprosíme je o finanční dar, “ řekl náměstek přerovského primátora Petr Kouba. Jak dále uvedl, tlačítka by byla v majetku města, takže senioři by je měli jen ve výpůjčce, ale měsíční poplatek za službu v částce 380 korun by si už museli hradit ze svého. „V současné době pracujeme na sestavení pravidel. Počítáme s tím, že je zveřejníme v únoru či březnu – a pak začneme mapovat zájem a sestavovat pořadník. Samozřejmě, že žádosti budou podléhat bodování podle potřebnosti jednotlivých zájemců. Hrát roli bude jejich věk, soběstačnost, zdravotní a sociální anamnéza,“ konstatovala vedoucí odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová. Zhruba v dubnu by pak mohli první zájemci začít tlačítka používat.

SOS tlačítka jsou prioritně určena lidem, kteří žijí v domácím prostředí a obávají se, že by je nenadálá krizová situace mohla ohrozit na životě. „Všichni známe asi případy lidí, kteří doma upadnou, nemohou se zvednout a přivolat si pomoc. V tom případě postačí, když senior sepne tlačítko, napojené na službu, která funguje 7 dní v týdnu a 24 hodin denně. Zařízení může zároveň samo rozpoznat, že jde o situaci ohrožující život, a ihned tak zalarmuje Dohledové centrum pro zajištění pomoci,“ uvedl náměstek Kouba. Podle něj je služba i jakousi dobrou kontrolou pro rodinné příslušníky seniora, kteří chtějí mít svého blízkého pod odborným dohledem.  A samozřejmě, že nejde jen o domácí „dohled“ – zařízení má GPS monitoring polohy pro zacílení pomoci, monitoruje aktivitu seniorů – a dokonce je možná i kontrola užívání léků.

Zdroj: www.prerov.eu

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..