Do přerovské místní části Dluhonice přijel dnes premiér Andrej Babiš. Na místě se chtěl podívat, kudy má vést dálnice D1, následně pak debatoval s občany. Část lidí z Dluhonic – s podporou spolku Děti Země – totiž žádá o novou trasu dálnice, posunutou o 150 metrů dál od obce. Andreje Babiše doprovázel předseda Dětí Země Miroslav Patrik, představitelé Ředitelství silnic a dálnic ČR a zástupci města Přerova.

Premiér připustil, že trasa dálnice D1 Přerov – Říkovice mohla být v minulosti opravdu vyprojektována u Dluhonic jinak – zároveň ale zdůraznil, že začít pracovat na nové trase by znamenalo deset let zpoždění a navýšení investice o jednu miliardu. Připomněl rovněž, že příští rok na podzim má být dokončen úsek dálnice D1, směřující z Lipníku nad Bečvou do Přerova – a po jeho dostavbě bude veškerá tranzitní doprava svedena do Přerova, už tak sužovaného dopravou. Uvedl, že po prostudování celé situace dospěl k názoru, že v této fázi už není možné měnit trasu tak, jak by si přáli někteří lidé z Dluhonic, a to právě kvůli značné časové prodlevě a finanční náročnosti. „Rád bych našel řešení, které by vyhovovalo alespoň částečně všem. Apeluji na občany Dluhonic, aby souhlasili s trasou – tak, jak je už schválená. Zároveň bych rád slyšel, jaká kompenzace by pro ně byla přijatelná, co by od státu požadovali, abychom zmírnili dopad stavby na jejich život,“ řekl Andrej Babiš.

Dluhoničtí na výzvu ale příliš neslyšeli – dali jasně najevo, že nová trasa je pro ně prioritou, kterou nechtějí „prodat“ za kompenzaci třeba v podobě zrekonstruovaných chodníků, opravených cest, nové cyklostezky, nebo stavby nového sportoviště. Předseda místní části Dluhonice Pavel Ježík na setkání přímo řekl, že Přerov kvůli plánované stavbě dálnice obětoval Dluhonice. Jeho slova ale obratem odmítl přerovský primátor Petr Měřínský, který konstatoval:  „Jsem moc rád,  že premiér Andrej Babiš se osobně zajímá o dostavbu dálnice D1. Věřím,  že jeho osobní angažovanost pomůže k dohodě s Dětmi Země i s řešením požadavků některých dluhonických občanů.“ Připomněl i to, že už dohodnutou kompenzací z minulých let je stavba nového hřiště na pozemcích města, které bude stát 40 milionů korun a Dluhonicím ho zaplatí Ředitelství silnic a dálnic. A z kasy města Přerova bude uhrazena nová cyklostezka.

Na místě byl rovněž předseda Dětí Země Miroslav Patrik, který vzpomněl, že se v roce 2017 stal pro Přerovany „škůdcem“, a to poté, co organizace vyslovila nesouhlas s plánovanou trasou dálnice, protože stavební dění by narušilo biotop šestadvaceti druhů živočichů – od křečka polního až po skokana štíhlého. Později Patrik připustil, že odklon dálnice žádá také kvůli občanům Dluhonic, jejichž zájem na dnešním jednání hájil.

Zdroj: www.prerov.eu/

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..