Přerov – O pět dní si letos zkrátí školní rok děti ze dvou přerovských základních škol. Žáci ze ZŠ Trávník a ZŠ Komenského v Předmostí si půjdou pro vysvědčení už v pátek 22. června, kdy následně v obou školách zavládne stavební ruch. Úpravou projde v průběhu letních prázdnin sedm z osmi základek, které jsou zřizované městem. Většinu z nich čeká modernizace učeben, podle svých požadavků budou vybaveny třeba dílny, laboratoře, super moderní počítačové učebny či jazyková centra.

Největším stavebním zásahem ale projde škola na Trávníku, kterou čeká rekonstrukce rozvodů ústředního vytápění, vody a odpadů. „Veškeré stávající rozvody v této škole jsou původní, tedy jednačtyřicet let staré, a dnes jsou už v havarijním stavu,“ uvedl náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil. Připomněl, že stavba bude náročná, protože stávající rozvody vody budou demontovány a nové rozvody jsou navrženy v nových trasách. „Aby koncem srpna bylo vše připraveno na začátek školního roku, zahájíme práce v Základní škole Trávník už v pondělí 18. června,“ řekl náměstek Navrátil.

Rekonstrukce rozvodů přijde na 18 milionů 400 tisíc korun, kdy v ceně je i nové vybavení. Ve všech třídách budou osazena nová keramická umyvadla, pořízeny budou i doplňky jako dávkovače mýdla, zrcadla, odpadkové koše, zásobníky skládaných papírových ručníků, zásobníky toaletního papíru, držáky na mýdlo či háčky na ručníky. „Na toaletách budou závěsné klozety, keramické pisoáry s infra-senzorovým splachovačem, bidety a elektrický zásobníkový ohřívač vody,“ doplnila Ivana Pinkasová z přerovského magistrátu.

Ve škole v Předmostí, která rovněž ukončí tento školní rok dříve, byly práce na modernizaci interiérů zahájeny už koncem května. Za 15,5 milionu korun tam vzniknou nové učebny, které dětem zpříjemní výuku a navíc jim otevřou i nové obzory. Vybudování nových odborných učeben, pořízení nábytku a učebních pomůcek, konektivita spočívající v internetovém propojení celé školy a vybudování bezbariérového vstupu do škol, což je společné prázdninové téma i pro ostatní přerovské školy. V ZŠ Boženy Němcové půjde do těchto akcí 8 milionů 200 tisíc korun, ZŠ Svisle projde modernizací za 12 a půl milionu korun, ZŠ Za mlýnem za 8 milionů 400 tisíc korun, do školy na Velké Dlážce poputuje 6 milionů 100 tisíc korun a do školy U tenisu 11 milionů 800 tisíc korun. „Prioritou je realizovat stavební práce spojené s modernizací odborných učeben, bezbariérových přístupů do školy a bezbariérových vstupů do sociálních zařízení po dobu letních prázdnin. Zbývající stavební práce, které budou prováděny mimo učebny, se budou dokončovat za provozu, tedy v září až v říjnu,“ řekla vedoucí odboru sociálních věcí a školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová.

Na nové učebny významně přispívají takzvané Integrované teritoriální investice Olomouckého kraje, které využívají finanční zdroje z více operačních programů. Pokryjí zhruba 80 procent všech nákladů, zbytek uhradí ze své pokladny město. Jediná škola, které se prázdninové úpravy netýkají, je ZŠ Želatovská. Rada města této škole ve čtvrtek 14. června odsouhlasila alespoň požadovaný bezbariérový boční vstup z tělocvičny na nově budované hokejbalové hřiště, což přijde na 1 milion 700 tisíc korun.

zdroj: www.prerov.eu

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..