Krásně zdobené hanácké a valašské kroje se v ulicích našeho města příliš často nevidí. V pondělí 4. června však projde městem Hanácký průvod i s muzikou. Krojovaní budou zvát na Folklorní festival V zámku a podzámčí. Přidat se mohou i přerovští občané.

Krojovaný průvod vyjde dnes 4. června v 15 hodin od Bečvy, budovy bývalých městských jeslí, podél hradeb a ulicí Na Marku projde na Náměstí TGM, kde se zastaví na pár tanců. Pokračovat bude Wilsonovou ulicí na Žerotínovo náměstí ke kinu a Galerii Přerov, odkud půjde zpět k Bečvě. Přidat se k průvodu může každý – krojovaný i nekrojovaný.


 

A k vidění bude i něco opravdu jedinečného – krásně barevné nové ženské zástěry, které jsou vytištěny podle vzorů starých více než sto let. Tuto přerovskou raritu přivedla na svět dlouholetá
členka souboru Magda Barboříková. „V Přerově kdysi existovala Bayerova tiskárna na Velké Dlážce, která přes sto let krojové vzory tiskla. Časem ji však převálcovaly levnější manufaktury, které dokázaly vyrábět za mnohem nižší ceny. Přerovské vzory ale byly přesto jedinečné, podobně jako v Uničově, který měl také svou vlastní tiskárnu. Hanácké vzory postupně mizely spolu se zaniklými tiskárnami a ztracenými kroji,“ popisuje práci na renovaci přerovských vzorů autorka návrhu. „Řekla jsem si proto, že by se vzory daly převést do digitálního tisku. Udělala jsem první návrh a pak jsem dlouho hledala firmu, která by byla schopná vytisknout vzory na bavlnu a v malé metráži. Našla jsem jednu jedinou tiskárnu, která mi vzory vytiskla, a já jsem z nich byla opravdu nadšená. Připravila jsem proto hned další vzory, které jsme pak vytiskli jako další.“

Kromě hanáckých krojů v průvodu zahlédnete také valašské krpce, soukenné kalhoty nebo modré valašské zástěry – fěrtochy.

„Průvodem chceme Přerovany trochu navnadit na blížící se Folklorní festival V zámku a podzámčí, který pořádáme v týdnu od 2. do 10. června. Čeká nás několik folklorních akcí, krojovaný průvod městem nebo Povídání o víně a folkloru,“ říká ředitel festivalu a souboru Haná Přerov Tomáš Barbořík.

A folklorní festival letos bude mít program opravdu bohatý. 2. června začíná Vzpomínkou na doktora, tedy vzpomínkovým program k115. výročí narození přerovského tanečníka, zpěváka a folkloristy Aloise Běhala. V pondělí následuje Krojový průvod městem, ve středu 6. června zase velmi hezká akce, která měla vloni premiéru, a kterou stojí za to navštívit – Povídání o víně a folkloru s degustací vín, s tanečníky ze skupiny Rút a s muzikou Genius noci. V pátek 8. června oživí nádvoří přerovského zámku rytmy gruzínské, arménské a lotyšské v programu Krása dálek. Hlavní program festivalu bude už tradičně v sobotu 9. června na Horním náměstí.

Podrobný program je k dispozici na plakátovacích plochách, v Městském informačním centru Přerov, na webu FS Haná Přerov nebo na Facebooku Folklorní festival V zámku a podzámčí Přerov.


Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..