V pátek a sobotu proběhl na Horním náměstí v Přerově 12. ročník Folklorního festivalu V zámku podzámčí. V programu se objevily soubory z Moravy, Slovenska, ale také soubory s písněmi a tanci Gruzie, Persie, Afghánistánu nebo Lotyšska. Barevné kroje moravské a slovenské se tak na pódiu střídaly s pestrými kostýmy Střední Asie. Rozhodně se bylo na co dívat.

Za 12 let trvání festivalu na pódiích a scénách festivalu vystoupilo více než 100 folklorních souborů. Letos se k nim přidalo dalších 15 souborů a muzik. Festival začal už v sobotu 2. června programem Vzpomínky na doktora, který připomněl 115. výročí narození MVDr. Aloise Běhala, který byl velkým přerovským folkloristou, tanečníkem, skladatelem a vypravěčem, a bez něhož by byl folklor v Přerově a širokém okolí dávno minulostí. „V programu se vystřídalo několik hanáckých souborů, které byly v minulosti s doktorem Běhalem nějakým způsobem spjaté. Na nádvoří zámku, kde program probíhal, byla velmi přátelská a vřelá atmosféra,“ říká dramaturgyně programu Eva Zehnalová, dlouholetá členka souboru Haná Přerov a jeho bývalá vedoucí.

Další na řadě ve festivalovém programu byl pondělní krojový průvod městem. Na dvě desítky Hanáků a Hanaček z Přerova a okolí zvaly v ulicích Přerovany na festival. Pestrý průvod prošel oběma náměstími a zamířil i do Galerie Přerov.

Středa se nesla ve znamení vína. V Korvínském domě na Horním náměstí proběhl v rámci festivalu program Povídání o víně a folkloru, který zahrnoval vystoupení tanečníků ze skupiny RUT z Prostějova, hudbu CM Genius Noci z Mikulčic a degustaci vín tří vinařů – přerovských Vinum Predmostensis, Vinařtství Dvořáček LTM Mikulčice a Vinařství Vyskočil z Blatnice. „Na příští rok máme s tímto programem trochu větší plány a budeme rádi, když se nám ho podaří přenést víc mezi místní. Zatím ale nebudu nic prozrazovat, zůstanu u hesla naší dnešní cimbálové muziky: Hrej a bude ti hráno,“ říká organizátorka z řad souboru Haná Přerov Marta Miková.

Letošní program festivalu také sliboval exotiku v podobě písní z Gruzie a Lotyšska nebo tanců střední Asie. Tu si mohli návštěvníci užít v pátek večer na nádvoří přerovského zámku. Pomalu se stmívá a na pódiu uprostřed nádvoří stojí tři štíhlé dívky ze souboru Haeri. Jakmile spustí mnohohlasné gruzínské polyfonie, nikdo z návštěvníků ani nedutá. Barvité tóny se nádvořím nádherně nesou a stoupají až ke špičce věže přerovského zámku.

Soubory z pátečního večera vystoupily i v hlavním sobotním programu. Slunce nad Horním náměstím slibovalo od rána velmi výživné teploty, nezalekly se jich ale ani malí zpěváčci, finalisté soutěže O zámecký klíč, ani dospělé soubory. Ostatně stoupnout si na jeviště před hromadu diváků není jednoduché pro ty maličké, ani pro ty starší. „Vystupovat se nebojím, ale mám strach, že se přece jenom někde přeřeknu,“ svěřil se jeden z malých zpěváčků. Nebylo se ale čeho bát. Děti doprovázela zkušená přerovská cimbálová muzika Primáš a výkony předvedli všichni zpěváčci excelentní. Po nich se na pódiu objevily dětské soubory Vonička ze Zlína a Důbravěnka z Dubňan, dospělé soubory Javorník Brno, Kolovrat a Old Kolovrat z Nitry, gruzínské zpěvačky Haeri, lotyšský soubor Krusa nebo Širín Dance s tanci z Afghánistánu.

Pro děti byl navíc po celý týden připraven vzdělávací program v prostorách ORNIS, který jim hravou formou představil hudbu, folklor a tradice v cizích zemích. A na své si přišly i v odpoledním programu sobotního festivalu. Na nádvoří zámku vystoupily dětské folklorní soubory, děti z Přerovského dětského sboru Smíšek při SVČ Atlas a Bios, z MŠ Radost Přerov nebo Divadlo plyšového medvídka z Prostějova.

Celý festival, který v jeho průběhu navštívilo na 900 lidí, už tradičně završila v sobotu večer muzika na nádvoří zámku. Cimbálová muzika Primáš a také cimbálová muzika Okybača, kterou doplňovali muzikanti z brněnského souboru Javorník. Tóny lidových písniček, cimbálu, houslí a basy se nesly nádvořím až do noci. Obrázky z akce můžete vidět v naší fotogalerii.


Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..