Děti Země podezírají stavební úřad přerovského magistrátu z takzvané systémové podjatosti. Namítají, že není nezávislý k posouzení stavby dálnice D1 Říkovice – Přerov a žádají, aby o stavbě rozhodovali úředníci v jiném městě. A to kvůli výrokům primátora města Vladimíra Puchalského, který opakovaně a veřejně poukázal na to, že zástupci hnutí blokují dostavbu této části dálnice. „To, jestli je přerovský stavební úřad podjatý, nebo není, teď bude posuzovat krajský úřad v Olomouci. Podklady k posouzení od nás v brzké době dostanou. V tuto chvíli naši úředníci nemohou přijmout ohledně předmětného úseku dálnice žádná rozhodnutí, a ani vydat v této věci usnesení,“ konstatoval tajemník přerovského magistrátu Petr Mlčoch.

Primátor Puchalský přes média Dětem Země několikrát vzkázal, že nesou zodpovědnost za zdraví Přerovanů, protože po dostavbě úseku z Lipníku do Přerova vznikne ve městě dopravní kolaps a lidé se tu budou dusit v kotli plném zplodin. Děti Země – které napadají všechna povolovací řízení ke stavbě, protože nesouhlasí s plánovanou trasou dálnice – poukazovaly na to, že dálnice by zničila biotopy šestadvaceti zvláště chráněných druhů živočichů. Primátor Puchalský se ale netajil názorem, že Dětem Země nejde o ochranu živočichů, ale sledují jiné cíle. V  neposlední řadě pak nechal vloni na podzim vylepit v Přerově plakáty s kontaktem na předsedu Dětí Země Miroslava Patrika – a vzkázal Přerovanům, aby mu telefonovali či psali a zajímali se, co ho vede k tomu upřednostnit například křečka polního před zdravím a životem člověka. Šéf ekologického hnutí podle svého tvrzení dostal od Přerovanů celou řadu nenávistných zpráv a vzkazů. „Děti Země mi nechtějí darovat můj odpor, proto žádají, aby stavební úřad přerovského magistrátu předmětnou stavbu neposuzoval. Jde jen o účelové a odvetné opatření proti primátorovi Puchalskému, tedy o osobní aspekt věci. Rád bych ale zdůraznil, že dálnice je veřejně prospěšná stavba, takže o nějakém ovlivňování snad nemůže být řeč. Úředníci stavebního úřadu zcela jistě nejsou podjatí – a už vůbec ne proto, že primátor Přerova kritizuje praktiky Dětí Země,“ uvedl Vladimír Puchalský.

Děti Země podaly v polovině dubna kasační stížnost – žalují Ministerstvo životního prostředí České republiky, které potvrdilo výjimku z ochrany zvláště chráněných živočichů. Město Přerov se do tohoto sporu přihlásilo v roli „osoby zúčastněné na řízení“, Nejvyšší správní soud se sídlem v Brně proto vyzval město k vyjádření ke kasační stížnosti. Primátor Puchalský se soudu k problematice podrobně vyjádřil – a v závěrečném návrhu uvedl, že kasační stížnost považuje za nedůvodnou a navrhuje, aby ji Nejvyšší správní soud zamítl. „Mimo jiné jsem soudu napsal, že skutečným důvodem podání kasační stížnosti není snaha Dětí Země o ochranu životního prostředí před škodlivými zásahy ze strany investora dálnice D1 0136, ale o maximální možné oddalování zahájení stavby tohoto prioritního dopravního záměru,“ řekl na závěr Vladimír Puchalský.

Zdroj: www.prerov.eu

Komentář

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..