Přestože by se mohlo zdát, že přerovští folkloristé v zimě nabírají síly na léto, přece jenom jsou akce, které si Hanáci rozhodně nenechají ujít. Mezi nimi i tradiční setkání U muziky na Katovně nebo Masopust, který proběhne už v sobotu.

Minulou neděli se přerovská Katovna na jediné odpoledne přenesla o téměř dvě stě let zpátky, kdy se chodilo k muzice tancovat, a kdy se u ní potkávali sousedé z blízka i z daleka. Na čtvrtém přátelském setkání U muziky se letos potkaly soubory z Přerova a z Kralic, a protože k tanci hrála CM Primáš, CM Okybača a Hanácká mozeka Litovel, bylo na co koukat. Hanácké kroje vedle střídmých valašských, kralické vydrovky vedle hanáckých klobouků, kožené krpce vedle vyšívaných střevíčků. Podle vedoucího souboru, Tomáše Barboříka, patří setkání k těm méně formálním, ale o to veselejším: „K muzice sem mohou přijít jenom krojovaní, takže to tu opravdu vypadá tak, jako se k muzice chodilo kdysi. Lavice kolem stěn, muzika u kamen a uprostřed volný prostor pro krojované tanečníky. Začínáme vždycky hánáckó Cófavó a hodovým tancem Hodula, ale pak už následují písně a tance nejen hanácké, ale i valašské nebo slovácké.“

Tradice lednového setkání U muziky vznikla před 4 lety, aby se společně potkali lidé, kterým je blízký tanec a folklor. Pokud mezi ně patříte i vy, FS Haná stále nabírá nové členy, a to už od 15 let. Stačí se ozvat na kontakt na webu souboru.

Setkání U muziky ovšem není jedinou zimní folklorní akcí. Kromě vystoupení na plesech v Horní Moštěnici nebo Beňově, Hanáci chystají také tradiční masopust, který proběhne už příští sobotu. Ať už se této události říká fašank, masopust nebo ostatky, jde o prastarý zvyk, který označuje začátek postního období před Velikonocemi. Od Tří králů až do Popeleční středy mohly dříve probíhat oslavy, svatby a zabijačky, s koncem masopustu však přišel půst, který trval 40 dnů a zapovídal lidem maso, tuk nebo kořalku. Poslední dny tohoto období obcházely dědinami průvody masek, pořádaly se tancovačky a zábavy, v některých obcích navíc mladí vyváděli různé neškodné vylomeniny.

V sobotu 10. února vyjde masopustní průvod masek také v Přerově. Už v 9 hodin od bývalých jeslí u Bečvy, aby si v 9:15 přebral u radnice masopustní právo, a s ním i pomyslnou vládu nad městem. Stárek při přebírání už tradičně slibuje, že bude dohlížet na to, aby se v době obchůzky masopustní právo dodržovalo a ctilo, přesto maskám sem tam projde nějaká taškařice. Na všechno však kromě stárka se stárkovou dohlíží policajt, smrtka i medvědář. Průvod bude z náměstí pokračovat Jiráskovou a Wilsonovou ulicí k vinotéce U Hanačky, na nádvoří přerovského zámku, pod hradby a zase zpět k městským jeslím. Přidat se může každý, ať už v masce nebo bez masky, a trochu si připomenout tradice, které se u nás na Hané dodržovaly po staletí.


Komentář

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..