Přerovské Muzeum Komenského bude mít novinku – dřevěný model zámku. Vytvořen byl prioritně pro nevidomé, kteří si teď budou moci „osahat“ podobu zámku. Maketa vznikla díky projektu „Odstraňování bariér osobám se zrakovým postižením na území města Přerova“ – a její výrobu zajistilo TyfloCentrem Olomouc.

Haptický model bude sloužit nevidomým a těžce slabozrakým lidem k hmatovému prohlížení, díky kterému získají lepší představu o velikosti, tvaru a zvláštnostech této kulturní památky. Slabozrací, kteří v reálu špatně vidí do dálky, si památku prohlédnou z blízka ze všech stran a lépe ji tak poznají. Model obsahuje všechny výrazné stavební a architektonické prvky podle reálné skutečnosti. Je vyroben ze dřeva, což je kvalitní materiál odolný vůči poškození a pro hmatové prohlížení je velmi příjemný. Je doplněn stručným textovým průvodcem ve zvětšeném a Braillově písmu.

Model, jehož kvality mohou ocenit všichni návštěvníci zámku, vyrobil restaurátor Otakar Ruček a jeho výrobu finančně podpořilo město Přerov. Slavnostně bude předán muzeu v úterý 16. ledna ve 14 hodin.

Zdroj: www.prerov.eu

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..