V neděli 26. března od 16:00 se bude na Centru Sonus promítat film Zločinci podle zákona,který pojednává o působení ruské mafie v Západní Evropě.Ruské kriminální podsvětí je nechvalně známým pojmem v celém světě. Hrdinové filmu, jsou bývalí kriminálníci, členové ruské mafie, kteří otevřeně mluví o tom, co dělali a dělají. Vor v zakoně je pro někoho zkrátka mafián a špička ruského organizovaného zločinu, pro jiného autorita, vážený člověk, který pomáhá druhým. Tito lidé nezískali své vědomosti ve školách, ale ve věznici. Tam strávili celé své mládí a tam v Rusku začíná ta pravá zločinecká kariéra. Především ve vězení je možné vystoupat na nejvyšší stupně v hierarchii zločinu, jehož zákony jsou jednoduché: nezradit, nespolupracovat se státní správou, nesvazovat se rodinou a vychovávat pokračovatele, kteří převezmou štafetu.

Nahlédneme do divokých let před i po rozpadu sovětského impéria, do doby sílícího propojení organizovaného zločinu se soukromým podnikáním. Jak ruská mafie ovlivnila kupónovou privatizaci? Jak zasahuje do dění v současné EU? Debaty po filmu se zúčastní politolog Tomáš Šmíd, který se věnuje působení ruské mafie u nás.


Filmový festival Jeden Svět nabízí každoročně divákům přes 120 lidskoprávních dokumentárních filmů. V přerovském Centru Sonus  v rámci akce Promítej i ty! vybrané filmy promítají. Po filmu následuje debata s expertem. Pokud máte o nějaké aktuální téma na projekci zájem, můžete napsat na jejich fb stránce.

Jeden svět v Přerově

Comments( 3 )

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..