Středa byla ve školních jídelnách po celém Přerově tak trochu netradiční. V rámci dne mezinárodní kuchyně tu totiž děti mohly ochutnat norské speciality. Menu o čtyřech chodech uvařily pro pět a půl tisíce strávníků kuchařky z devíti jídelen

„Chceme, aby děti poznaly nejen chuť norského jídla, ale aby se i seznámily s touto severskou zemí. Během února se proto v prvouce, přírodovědě, zeměpisu, přírodopisu i v hodinách cizích jazyků seznamují s tématy, které přibližují Norsko, jeho přírodu, tradice i životní styl místních lidí. A nechybějí ani zajímavé příběhů norských trollů,“ řekl náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil (ANO).

Školáci mají k dispozici speciální brožuru, která obsahuje slovníček základních norských pozdravů či frází. „A v brožurách je detailně popsáno také menu, které děti ochutnají. Atmosféru severské země v jídelně doplní i výzdoba v norských barvách, kterou připravíme,“ konstatovala ředitelka Zařízení školního stravování Hana Ondrášová. Ta rovněž připomněla, že tímto krokem přerovské jídelny zatraktivňují klasický jídelníček a ukazují, že i ve školní jídelně se dá vařit netradičně. „Už vloni si mohli přerovští školáci užít dny chorvatské kuchyně, které přinesly chuť tradičních receptů,“ zmínila Ondrášová.

Den mezinárodní kuchyně v českých školních jídelnách pořádá Asociace školních jídelen České republiky. Jeho cílem je připravit tradiční mezinárodní obědové menu v českých školních jídelnách ve spolupráci s velvyslanectvím partnerské země. „Díky tomu mají děti možnost poznávat stravovací zvyklosti jiných národů a rozšiřují si vědomosti o dané zemi,“ uvedl výkonný ředitel asociace Karel Jahoda

A čem si děti mohly pochutnat? Podávala se polévka ze zeleného hrášku se šunkou a křupavými krutóny, ryba s bylinkovou krustou a omáčkou z červených paprik, s brokolicí a bramborem, červená řepa s jablky, ořechy a smetanou – a jako dezert krémová mléčná rýže s mandlemi a ovocnou omáčkou.

 

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..