Analýza kriminality ukázala, že se na Přerovsku postupně snižují počty přestupků, přečinů a zločinů. Zatímco v roce 2015 zaznamenali policisté celkem 1072 případů násilné, mravnostní a majetkové trestné činnosti, vloni už to bylo jen 881 případů. V bezpečnostní analýze, kterou k 30. září loňského roku zpracovali republikové policisté a zveřejnili ji letos v únoru, se mimo jiné píše i to, že se zklidnila situace v přerovských vyloučených lokalitách – a to také díky činnosti asistentů prevence kriminality, kteří spadají pod městskou policii.

Nejvíce je drobných krádeží

Nejčastěji policisté na Přerovsku řešili kapesní krádeže, krádeže věcí z vozidel, jízdních kol, krádeže věcí z různých objektů i mimo ně, krádeže provedené vloupáním do restaurací, bytů, domů a rekreačních objektů. Z násilné trestné činnosti se nejčastěji policisté zabývali ublížením na zdraví, nebezpečným vyhrožováním a vydíráním. Zajímavá jsou i loňská statistická čísla u domácího násilí, kdy bylo v Přerově řešeno 112 incidentů a 15 z nich bylo natolik závažných, že agresor byl vykázán z místa bydliště – konkrétně se jednalo o 14 mužů a jednu ženu.

Přestupků je méně, mimo jiné i díky asistentům

Pokles zaznamenala i oblast přestupků, která řešila obvodní oddělení Přerov 1 a Přerov 2. Zatímco v roce 2015 tam bylo zaevidováno 3698 přestupků, v roce 2016 jich bylo o 155 méně.

„Když se na analýzu podíváme podrobněji, tak vidíme, že konkrétně na poli přestupku proti veřejnému pořádku a občanskému soužití bylo vloni o 88 případů méně, než předloni. I to je částečně výsledek práce asistentů prevence kriminality, kteří se pohybují především v sociálně vyloučených lokalitách, v nichž mnozí sami žijí, situaci tam znají a umí ji řešit,“ konstatoval radní Jiří Kohout (SpP), který se zabývá prevencí kriminality.

„Původně nastoupili čtyři asistenti prevence kriminality, dnes jich máme osm. Podařilo se nám je dostat do lokalit, kde mnohdy běžná pravidla soužití neplatí. Muži v uniformách asistentů většinou pochází z vyloučených lokalit, rozumí jejich pravidlům, znají místní lidi i jejich problémy – a v rámci své komunity je i řeší,“ připomněla manažerka prevence kriminality přerovského magistrátu Dagmar Pavlíčková. 

Z druhé strany ale poukázala také na to, že se v Přerově zvýšil podíl dětí do 14 let na trestné činnosti – v roce 2015 jich bylo 7, vloni o deset více. A z analýzy vyplynulo i to, že se u těchto problémových dětí projevila větší agresivita, než tomu bylo i zvykem. „I na to se chceme v rámci prevence zaměřit,“ doplnila.

Komentář

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..