Časopis Komenský je nejstarším pedagogickým periodikem v České republice. Založil ho v roce 1873 v Olomouci moravský středoškolský profesor, etnograf a spisovatel Jan Havelka.  Od roku 1992 je vydáván Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně, kde členové redakční rady vytvořili výstavu, jež nyní putuje po republice. Prohlédnout si ji můžete od 14. ledna do 19. března 2017 v Muzeu Komenského v Přerově.

Periodikum je určeno především učitelům základních škol, výstava s názvem Učení nemá být mučení. Historické i současné vzdělávací trendy na stránkách časopisu Komenský je zaměřena na širší publikum – pedagogy všech stupňů škol, studenty učitelství a blízkých oborů, veřejnost, která má zájem o současné problémy české školy.

Výstava přibližuje historickou proměnu témat, která hýbou pedagogikou od dob Jana Amose Komenského, po němž byl před více než 140 lety časopis jako výraz úcty a obdivu pojmenován. Jednotlivé panely jsou zaměřeny na palčivé otázky, kladené napříč staletími: Jaké je tajemství úspěšného učitele? Jak důležitá je spolupráce školy s rodiči? Co zajistí kázeň ve třídě? Jak motivovat žáky? Co s domácími úkoly?

Témata jsou dokumentována historickými a současnými názory pedagogů a poskytují náměty k diskuzi. Panelovou prezentaci oživuje několik interaktivních úkolů praktického a logického zaměření. Prezentovány jsou rovněž různé varianty obálky časopisu, v jejíž grafice je velmi často, ve více či méně zdařilé podobě, zobrazen sám Učitel národů.

Kurátorka výstavy Jarmila Klímová upřesnila: „Výstavu, zapůjčenou z Masarykovy univerzity, jsme doplnili ze svých sbírek. Návštěvníci tak mají možnost listovat jednotlivými čísly a ročníky časopisu Komenský z minulého i předminulého století. Mohou  sledovat vizuální proměnu periodika a začíst se do dobových textů a zpráv ze školního života.“

Výstava je netradičně umístěna v prostorách velké chodby 2. patra přerovského zámku, a tak je bezplatně k dispozici všem zájemcům, kteří v době jejího konání navštíví další expozice a výstavy přerovského muzea.

 

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..