Před dvěma dny vynesl Olomoucký krajský soud rozsudek v případu bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha a jeho kolegů.  Podle soudu se skutek stal, ale nejde o trestný čin a obžalované tak osvobodil. V potaz vzal i loňskou novelu zákona o veřejných zakázkách, která zvýšila limit pro vícepráce, kvůli kterým byli muži souzeni.

Podle soudce Michala Jelínka skutek popsaný v obžalobě trestným činem nebyl, státnímu zástupci se nepodařilo prokázat, že by skupina obžalovaných zmanipulovala veřejnou zakázku. Roli v tom sehrála i novela z loňského roku, která zvýšila limit pro více práce z 20 na 30 procent. V kazue bývalého primátora byly překročeny o 24 procent.

Na druhou stranu podle soudu nebylo vše tak, jak být mělo. To byl i důvod, proč soud zamítl odvolání obžalovaných, aby byli zproštěni z příznivějšího důvodu, tedy že se skutek vůbec nestal.

„Na to jsme nepřistoupili. Je zřejmé, že v průběhu veřejné zakázky nebylo vše v pořádku. V tomto směru již rozhodovaly také správní orgány, podle kterých k dílčím pochybení došlo. Nicméně správní trestání je založeno na zcela jiných principech než trestání fyzických osob,“ doplnil soudce Jelínek.

Případ se týkal rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců v Přerově. Obě stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma Přerovská stavební, která zakázku vyhrála. V obvinění se řešily i osobní vazby politiků na stavební firmu. Lajtoch, jeho tehdejší náměstek Josef Kulíšek (ODS), radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS) a úředníci Pavel Gala a Jiří Raba byli původně obžalováni z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Kauza se řeší již pět let, k soudu se dostala až po třech letech vyšetřování. Protikorupční policie šestici zástupců radnice navrhla obžalovat čtyřikrát. Žalobkyně Marie Kodytková však trestní stíhání pokaždé zastavila s tím, že trestný čin nespáchali. Obžaloba padla až v dubnu 2014, po změně státní zástupkyně. Kodytková následně na protest proti odebrání spisu rezignovala na svou funkci. Případ měl také zásadní dopad na politickou kariéru hlavních aktérů. Lajtoch ani jeho kolegové už v politice nefigurují.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..