Výstava s názvem Tajemství pravěké osady v Hlinsku odhalena?, která vá přenese do doby před více než 5 tisíci lety, se včera otevřela v přerovském muzeu. Na vernisáži nechyběli pravěcí obyvatelé ani šaman.
Zprostředkovat život v opevněné osadě z doby kamenné, která byla objevena na návrším „Nad Zbružovým“ poblíž Hlinska, se novou výstavou pokouší přerovští muzejníci. Návštěvníci budou mít možnost seznámit se nejen s předměty, dokumentující každodenní život obyvatel hradiska nad Moravskou branou, ale také s podobou a interiérem jednoho z obydlí, dále pak modelem důmyslného opevnění osady a ojedinělou zajímavostí jistě bude možnost pohlédnout do autenticky kresebně zrekonstruované tváře jedné z obyvatelek pravěké osady, jejíž hrob byl jako jediný na lokalitě objeven a prozkoumán.
Výstavu otevřela vernisáž, která návštěvníky pomyslně přenesla do doby před 5 tisíci lety. Svou zásluhu na tom měl mimo jiné i přední český muzikoterapeut Lubomír Holzer. Pomocí bubínků, píšťal a jiných hudebních nástrojů podobných těm, které mohli naši předci využívat při rituálech už v dávných dobách, připomněl důležitost, jakou společné rituály hrály už v době kamenné.
Výstava tak poprvé reprezentativně představila veřejnosti lokalitu středoevropského významu, přičemž využije rozsáhlý nálezový fond, uložený v depozitářích přerovského muzea, získaný během 26 výzkumných sezón Archeologického ústavu AV ČR v Brně, který je rovněž spoluautorem výstavy.
Výstava bude návštěvníkům přístupná ve velkém výstavním sále přerovského zámku do 12. března 2017.