K poctě zbraň! Tento povel dnes dopoledne doprovázel slavnostní otevření výstavy v Legiovlaku, který dnes přijel do Přerova. Věrná replika vlaku, který v letech 1918-1920 na Transsibiřské magistrále provázel válečné operace československých legií bude po celý týden návštěvníkům připomínat zásluhy, které měli legionáři na vzniku samostatného Československa.

Vagon s temnou kovářskou výhní, přísně zorganizovaný vagon polní pošty nebo zdravotní vagon plný sto let starých lahviček a nástrojů. Takový pohled přivítá návštěvníka Legiovlaku. Pečlivě zrekonstruovaný vojenský ešalon s 12 vagony ukazuje život legionářů, kteří v letech 1918-1920 bojovali v Rusku. Legiovlak jich po Transsibiřské magistrále přepravil desetitisíce.

„Většina vybavení jsou dobové repliky, máme tu ale například dřevěnou protézu, kterou po zranění nosil jeden z legionářů po návratu do Československa. Jeho rodina nám ji věnovala po jeho smrti, proto je protéza vystavena právě tady ve zdravotnickém vagonu,“ popisuje vybavení legiovlaku Jiří Charfreitag v uniformě legionáře.

Legiovlak pomáhá veřejnosti obnovovat povědomí o čs. legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu. Vstup do expozice Legiovlaku je zdarma.

„Zatímco Legiovlak jede po kolejích vpřed, nás návštěvník naopak vrací proti proudu času tam, kde naši legionáři bojovali za právo na vlastní samostatný stát, a to v podmínkách, které si dnes už představit nedokážeme,“ uvedl před otevřením Legiovlaku Jiří Střecha, ředitel Nadace Okřídlené kolo, která pomohla dostat unikátní vlak na jeho cestu republikou.

Zastávku Legiovlaku v Přerově doprovází i další program s výstavami, přednáškou i pietním aktem ke Dni válečných veteránů.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..