Když v roce 1900 zakládal František Sum v Přerově malou cukrárenskou výrobu, možná ani netušil, že o více než sto let později bude jeho podnik patřit k přerovským legendám nebo že se o něm budou pořádat výstavy. Jedna taková unikátní výstava totiž začala právě včera ve Výstavní síni Pasáž. Jmenuje se Sladká dynastie a představuje pohnutou historii cukrárenské rodiny. Zdatně jí navíc sekunduje výstava Skleněné vzpomínky, která prezentuje zachráněné skleněné deskové negativy z fotoateliéru V. Letfuse.

„Přerov jsem s rodiči poznával ne prostřednictvím ulic, ale podle jednotlivých rodin, které zde měly své provozovny. Do Letfusova ateliéru jsem byla jako čtyřletý „tažen“, aby byla exponována rodinná fotografie. Řval jsem prý jako tur,“ vzpomínal na své dětství při zahájení výstavy primátor Vladimír Puchalský.

Dvojvýstava, kterou připravila Marta Jandová spolu s Miroslavem Hlobilem a Jaroslavem Sypěnou, čerpá nejen z archivu Muzea Komenského v Přerově, ale také z přerovského archivu, a především z historických materiálů rodiny Sumovy a ze zachráněných skleněných desek z Letfusova ateliéru.

116 let sladké historie

Na výstavu dorazilo několik členů Sumovy rodiny, kteří s úsměvem prohlíželi fotografie a na jednotlivých snímcích debatovali nad situacemi, kdy byly zachyceny. Ostatně, je na co vzpomínat. František Sum založil přerovskou výrobnu cukrovinek v roce 1900. Z malé výrobny se stala známá cukrárna, která na stejném místě prodává sladké potěšení dodnes. V tradici cukrárny totiž pokračovali i jeho synové Miloš a František.

„Když jsme probírali materiály a dokumenty k přípravě této výstavy, vybavovaly se mi tak neuvěřitelné vzpomínky, že jsem týden nebyla schopná klidně usnout, vzpomíná na přípravu výstavy vnučka Miloše Suma Hana. „Úžasnou vzpomínku mám, když mě děda a bábi vzali jako desetiletou na svou 14ti  denní dovolenou do Jeseníku. Děda každý den napsal domů ilustrovaný dopis, kde byl popis celé cesty se všemi možnými detaily. Když jsme přijeli domů, všechny listy svázal, udělal jim obálku, a tak to dělal při každé dovolené. Z každého výletu se tak zachovala spousta vzpomínek a taky je tam hodně o mně“, směje se.

Ne vždy však byly osudy členů rodiny veselé. Ukazuje to třeba ta část výstavy, kde je vystaven například legionářský deník Miloše Suma. Ten by se také mohl brzy dočkat vlastního vydání.

Mnozí z návštěvníků si přišli také zavzpomínat na společná léta, která s rodinou strávili. Nechyběly ani početné řady sokolstva.

„My, jako sokolky jsme nesměly na sladké ani pomyslet,“ směje se jedna z návštěvnic výstavy. „S Lubou Sumovou jsme ale společně studovaly, dělaly jsme spolu přijímačky na brněnskou vysokou, když jsme se hlásili na tělovýchovu.“

Na výstavě nemoholy chybět ani likérové špičky, ovocné řezy nebo větrníky ze Sumovy cukrárny. Výstava, která voní vanilkou a šlehačkou bude v pasáži otevřena do 13. ledna příštího roku.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..