Legiovlak svou podzimní návštěvu Olomouckého kraje zakončí v Přerově, kam přijede 7. listopadu. Kromě tradiční prohlídky Legiovlaku bude pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program, který chystá místní jednota Československé obce legionářské. Legiovlak s již 13 zrekonstruovanými vagony, představujícími život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Z Přerova se 13. listopadu přesune do Bruntálu.

Legiovlak, projekt Československé obce legionářské, připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítala už i krátce na Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá z 13 zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Průjezd kolem světa domů do Československa si legionáři často museli vynutit tvrdým bojem s bolševiky a vlastní krví.

Slavnostní představení Legiovlaku na přerovském hlavním nádraží začne 7. listopadu v 10:00 a uvítá ho dechový orchestr a krojovaní Hanáci.

„Kromě naší pojízdné výstavy představí svou činnost i Jednota ČsOL v Přerově, která nese čestný název „Jana Gayera“, tomuto přerovskému rodákovi bude věnována jedna z doprovodných výstav,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100 a dodává: „Ve spolupráci s Komenského muzeem pak 9. listopadu proběhne přímo v muzeu přednáška o legionářských tradicích na Přerovsku s ukázkou sbírkových předmětů a muzeum nám rovněž zapůjčí vzácný kulomet Colt Browning M1815/1914, který legionáři na svých vlacích používali. Takovou vzácnost ani my ve svých sbírkách nemáme.“ Další doprovodná výstava o osudech ruského legionáře, cukráře a výtvarníka Miloše Suma proběhne ve výstavní síni Pasáž v Kratochvílově ulici.

Protože návštěva Legiovlaku v Přerově vychází na 11. listopadu, tedy Den veteránů a 98. výročí ukončení 1. světové války, vhodně doplní i průběh letošních oslav. Oficiální pietní akt proběhne v 11:11 na náměstí Fr. Rasche, což je asi 400m od stanoviště Legiovlaku. Na zámku na Horním náměstí proběhne výstava o Valentinu Frydryškovi a jeho účast při formování leteckého oddílu ruských legií a vše vyvrcholí koncertem v Slavnostní zámecké síni.

Nejen vlak samotný, ale i možnost nahlédnout do života legionářů

Legiovlak představuje naši vojenskou historii nejen široké veřejnost, ale zaměřuje se především na školní mládež, které je sto let stará historie poněkud vzdálená. Proto jsou připraveny skupinové prohlídky, na které se lze dopředu objednat na e-mailu skoly@legiovlak.cz nebo na tel. 734 315 642 a domluvit si přesný čas. Každý návštěvník může na Legiovlaku zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka ve vagonu, který je označený jako Plukovní prodejna, dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na 2 000 karet legionářů. Expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 16:00 a o víkendech od 9:00 do 16:00. Komentované prohlídky s průvodcem pro veřejnost bez objednávky začínají každý den od 13:00 a opakují se v pravidelných hodinových intervalech.

Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. Návštěvníci si budou moci prohlédnout ubytovací vagon – teplušku, ambulanci polní pošty, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, zdravotní vůz, kovářský vagon s obráběcí dílnou či krejčovský vůz. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin. Další informace najdete na webu www.legiovlak.cz.

 

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..