Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zahájí opravy 80 nádraží, do konce roku má na ně vyčleněno 166 milionů korun. V tiskové zprávě o tom v úterý informovala SŽDC. Celkem 1575 nádraží a dalších budov převzala SŽDC od Českých drah letos 1. července. Správa železnic plánuje opravit 200 nádraží za více než osm miliard korun.

Současná první vlna se týká drobných oprav, pro které není třeba stavební povolení. „Jedná se především o opravy akutního charakteru, jejich realizace bude prvním příkladem dlouhodobé vize SŽDC uvést osobní nádraží do dobrého technického, provozního i estetického stavu,“ uvedl předseda správní rady SŽDC Vladimír Novotný. Zpravidla půjde o výměnu oken a dveří, opravy přístřešků, střešních krytin a fasád. Upravovat se budou i prostory pro cestující, například interiéry čekáren, nádražních hal či sociálních zařízení.

Oprava fasády, střechy i dveří bude v souladu s památkáři

„V případě přerovského nádraží je plánována oprava fasády a střechy. V plánu je také výměna dveří a jejich dispoziční úpravy. Objekt je památkově chráněn a proto musí všechny práce proběhnout v souladu s památkáři,“ doplnila tisková mluvčí Kateřina Šubová.

Práce na přerovském nádraží by měly trvat 9 měsíců, jejich cena se bude pohybovat okolo 18 milionů korun. Přesnější údaje budou známy, až proběhne výběrové řízení na dodavatele, tedy na přelomu roku.

SŽDC hledá další využití drážních budov

Kromě oprav drážních budov se správa železnic zabývá jejich dalším využitím. Státní organizace například zvažuje, že nevyužívané prostory nabídne orgánům státní správy a úřadům. Státní SŽDC totiž může úřadům nabídnout nižší než tržní nájemné. Od přesídlení úřadů si SŽDC slibuje oživení nádraží, které s sebou přinese možnost pronajmout zbylé prostory za komerční ceny soukromým firmám.

Zdroj: SŽDC

 

 

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..