Od příštího roku by na Laguně měla přibýt nová atrakce. Radní svým hlasováním posvětili vznik vleku na vodní lyžování, který by tu měl začít fungovat už od příštího roku. V provozu bude od dubna do října, s čímž zásadně nesouhlasí Český rybářský svaz.

Atrakce pro děti i dospělé

Lyžování na hladině se tu chystá provozovat brněnská společnost City Sports. Jednalo by se o liniový vlek na mobilních sloupcích, ukotvených do zátěžových panelů. Díky tomu se může přizpůsobovat rychlost jízdy individuálním požadavkům jezdce. Délka vleku by byla zhruba dvě stě metrů. Podle přerovského primátora Vlamíra Puchalského je to jedna z dalších sportovních a zábavních možností, která by mohla zaujmout dospělé i děti. Pavel Trčala z firmy City Sports navíc nabídl zástupcům města, že by žáci z přerovských základních škol mohli vlek využívat v rámci výuky tělesné výchovy zdarma. Další kladnou stránkou vybudování vleku je podle Puchalského také to, že firma hodlá umístit zázemí vleku do budovy u Laguny, která je už několik let nevyužívaná.

Český rybářský svaz je zásadně proti

Podle náměstka primátora Pavla Košutka musel však provozovatel doložit vyjádření Agentury ochrany přírody a krajiny, Povodí Moravy a také odboru životního prostředí přerovského magistrátu. Košutek také uvedl, že z těchto stanovisek vyplývá, že obecně by umístění vleku nemělo mít vliv na přírodu. S vlekem však zásadně nesouhlasí Český rybářský svaz. Své stanovisko zdůvodňuje tím, že vlek naruší vývoj ryb a vodních živočichů. Dalším důvodem je také to,  že na nádrži platí v letních měsících časové omezení, další omezení ze strany podnikatelského záměru, který bude využívat jen malá část obyvatel, je pro ČRS nepřípustný. Vlek dle jejich názoru také omezí sportovní rybolov v délce 200 m a šířky 20 m tj. cca 30 % plochy nádrže, na kterém mohou uvíznout návazce s háčky, které budou pro uživatele vleku nebezpečné.

Výhody, které vlek přinese jsou prý minimální

ČRS se domnívá, že výhoda v podobě okysličování vody, kterou firma  CitySports uvádí je neopodstatněná, jelikož nádrž nikdy neměla problémy s deficitem kyslíku. Dle vyjádření ČRS ani školy nebudou vlek využívat k výuce tělesné výchovy a to obzvlášť proto, že část období, kterou bude vlek v provozu, tvoří letní prázdniny. Podle tiskové mluvčí Lenky Chalupové však budou probíhat o konkrétní podobě vleku ještě jednání, stejně jako o výši nájemného, které firma bude platit městu za poskytnutí plochy.

Komentář

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..