Po tříměsíční rekonstrukci je znovu otevřena Palackého ulice. Rozšíření komunikace- která je a ještě dlouho bude v základním komunikačním skeletu nezastupitelná – realizovalo Ředitelství silnic a dálnic. Stavba přišla na 3 miliony 281 tisíc korun bez DPH. O této úpravě  se v Přerově mluví už dvacet let, záměr ale vždy narážel na odpor lidí z Palackého ulice, kteří se obávali hluku, způsobeného větším průjezdem aut a autobusů.

Jak je to s plánovaným zobousměrněním?

Ještě před realizací uvedl náměstek primátora Pavel Košutek, že vozovka bude obousměrná pro vozidla IZS. „K rozšíření dojde v úseku od ulice doktora Skaláka po ulici Boženy Němcové – a to tak, aby vozidla integrovaného záchranného systému mohla trasu bezproblémově používat obousměrně.  V tuto chvíli tomu tak není, protože ulice Palackého je v úseku 160 metrů zúžena jen na 4,5 metru – a dá se říct, že takto úzká silnice I. třídy je raritou,“ řekl náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO). Jak dále uvedl, snahou je v další fázi využít silnici obousměrně i pro vozidla městské autobusové dopravy, která v současné době zatěžují Kratochvílovu ulici, protínající samotný střed města. Konečným řešením by mělo být obousměrné zprůjezdnění i pro všechna vozidla do 3,5 tuny.

Přechody zmizely, nahradily je značky

„Bohužel bylo nutné zrušit přechod pro chodce, který byl před samoobsluhou. Na jedné straně totiž zasahoval do vjezdu či výjezdu z plochy, která se užívá pro parkování – a na druhé straně ústil do schodiště. Nově bude přechod nahrazen dvěma místy pro přecházení v úsecích, které umožňují bezbariérové řešení,“ uvedl Pavel Gala z přerovského magistrátu. Na silnici tedy nebude klasická „zebra“, ale místa budou označena svislou značkou, která upozorní řidiče na místo s možností zvýšeného výskytu chodců. „I když víme, že nová vyhláška umožňuje také vodorovné značení těchto míst, narazili jsme na problém. Krajský úřad Olomouckého kraje, odbor dopravy a silničního hospodářství, byl sice připraven toto značení stanovit, ale k našemu překvapení nám bylo sděleno, že v této chvíli neexistuje technický předpis, jak toto značení konkrétně provést,“ vysvětlil náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO). Přerovští úředníci problém konzultovali s odborníky z Centra dopravního výzkumu, kteří připravují technické předpisy, ale ani tam prozatím neuspěli – takže v současné chvíli je možný jen popsaný kompromis. „Bylo nám přislíbeno, že v okamžiku schválení příslušného předpisu je připraven Krajský úřad v Olomouci stanovit i vodorovné značení míst pro přecházení. Musíme tedy vyčkat,“ řekl Pavel Gala.

Problém se ukázal i v prostoru křižovatky Palackého-Bratrská, kde není možné zachovat šikmý přechod v prostoru prodejny pečiva. V tomto místě ale i nadále zůstanou sklopené obrubníky s vodorovným varovným pásem. Pouze přechod u České spořitelny bude stavebně upraven a zůstane zachován v podobě, na níž jsou chodci zvyklí.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..