Epidemi příušnic, která se v Přerově rozšířila na konci března stále pokračuje. Hygienici zaznamenali už 90 pacientů s tímto onemocněním. Počítají mezi ně však pouze ty, u kterých se příušnice prokázaly krevními texty. Případů tak může být na Přerovsku i více.

Příušnice jsou vysoce nakažlivé

Virus příušnic se mezi lidmi přenáší kapénkovou infekcí,vstupní branou do lidského těla jsou pro příušnice horní cesty dýchací. Odtud se pak nemoc šíří dále do těla. „Typickým projevem je zduření příušních slinných žláz, které se nachází pod ušními lalůčky, nemoc často provází vysoké horečky. Příušnice jsou nebezpečné hlavně u mladých mužů, u kterých hrozí zánět varlat, u žen zase záněť vaječníků. Příušnice jsou nebezpečné také pro ženy v začínajícím těhotenství,“ popsala příznaky nemoci Eva Bernardová z Epidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice.

Očkování nechrání každého

Díky přenosu kapénkami a slinami se virus šíří v místech, kde se potkává hodně lidí, jako jsou shromáždění, kulturní akce a v případě Přerova také školní třídy. Právě tady je jejich výskyt v Přerově nejčastější. Mezi žáky středních škol ve věku okolo 17 let se virus šíří už od konce března.

„Příušnice u nás zaznamenala třídní učitelka, okamžitě jsme tedy kontaktovali hygieniky, abychom se informovali, jak postupovat. Třídy jsme ale nemuseli separovat a pouze jsme žáky poučili, jak se mají šíření viru vyvarovat,“ komentuje situaci na Střední škole gastronomie a služeb ředitel Martin Kovář. „Jednalo se o jednotky případů,“ doplňuje.

Přestože se proti příušnicím očkuje už od roku 1987, může se stát, že se virus usídlí i v těle očkovaného pacienta. Plnou odolnost vůči viru si totiž tělo vypěstuje pouze v případě, že už jednou příušnice prodělalo.

Jak se jim vyvarovat

Virus se přenáší kapénkami slin, proto je vhodné vyvarovat se všeho, kde by se mohly objevit. Nepoužívat společné lahve nebo sklenice na tekutiny, nepůjčovat si mobilní telefony, nelíbat se, nejíst společnými příbory nebo nepoužívat stejné ručníky. Vyhněte se také vetším shromážděním lidí nebo pobytu v místnosti s mnoha lidmi. Od věci není ani používání antibakteriálního mýdla.

 

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..