Vernisáž: Nevšední umělec František Bílek Přerov

V Přerově se dnes otevřela nevšední výstava. V Přerovském zámku můžete až do října obdivovat velmi netradiční dílo Františka Bílka, který kopíroval staré mistry, ale vytvářel i vlastní surrealistické malby, které nanášel na kovy a lepenku.

František Bílek se narodil 4. 10. 1940 v Olomouci, v letech 1947-1953 navštěvoval národní školu v Olomouci. Školní docházku dokončil po absolvování 7. postupného ročníku v r. 1955. Výtvarnou ani jinou uměleckou školu nikdy nestudoval, avšak jeho umělecký talent byl nesporný, o čem svědčí řada velmi zdařilých kopií starých mistrů.

Tento umělec byl nepřehlédnutelnou postavou olomoucké uměleckého života a to nejen svým nevšedním zjevem. Byl to muž drobného vzrůstu, v dlouhém kabátě, tváře zarostlé bílým vousem, s šálou a jakýmsi kulichem na hlavě, vyvolávajícím svým zašpičatěním dojem skřítkovské čapky. Stejně jako měl osobitý styl v odívání, i jeho umělecký výraz byl neméně originální.

Miloval nejen výtvarné umění, ale i hudbu.  Často byl viděn, jak v ulicích Olomouce rozmlouvá s lidmi a hraje na různé klávesové nástroje.  Svá vystoupení a hovory s kolemjdoucími si nahrával na magnetofon. Další z oblastí Bílkova zájmu byla umělecká fotografie, dochovalo se množství aktů a fotografií se samotným umělcem.

Na počátku výtvarné kariéry kopíroval obrazy italských barokních mistrů, jako byl například Caravaggio. Kopie starých děl maloval nejen podle knih s reprodukcemi starých mistrů, ale i podle původních děl olomouckých jako jsou například malby v kostele Panny Marie Sněžné.  Ačkoliv to byl malíř samouk, postupně si vytvořil osobitý styl. Jeho obrazy jsou jako by snové, s výraznou znakovostí a symbolismem, připomínající surrealistické představy Salvádora Dalího, ale při tom zůstávají realistické. Zvláštností je i použitý podkladový materiál, místo tradičního plátna nebo kartonu používal pozinkovaný plech.

Většina děl zůstala i za života umělce uzamčena v jeho ateliéru, jen velmi malá část se dostala mezi obchodníky s uměním a sběratele. Muzeum Komenského získalo část jeho pozůstalosti od Úřadu pro zastupování státu po jeho smrti v roce 2011 a touto výstavou chce připomenout nevšední osobnost toho umělce.

Výstava probíhá od 13. května do 2. října 2016.

Text: Muzeum Komenského v Přerově, Foto: Lenka Blažková

Komentář

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..