V Přerově se dnes otevřela nevšední výstava. V Přerovském zámku můžete až do října obdivovat velmi netradiční dílo Františka Bílka, který kopíroval staré mistry, ale vytvářel i vlastní surrealistické malby, které nanášel na kovy a lepenku.
František Bílek se narodil 4. 10. 1940 v Olomouci, v letech 1947-1953 navštěvoval národní školu v Olomouci. Školní docházku dokončil po absolvování 7. postupného ročníku v r. 1955. Výtvarnou ani jinou uměleckou školu nikdy nestudoval, avšak jeho umělecký talent byl nesporný, o čem svědčí řada velmi zdařilých kopií starých mistrů.
Tento umělec byl nepřehlédnutelnou postavou olomoucké uměleckého života a to nejen svým nevšedním zjevem. Byl to muž drobného vzrůstu, v dlouhém kabátě, tváře zarostlé bílým vousem, s šálou a jakýmsi kulichem na hlavě, vyvolávajícím svým zašpičatěním dojem skřítkovské čapky. Stejně jako měl osobitý styl v odívání, i jeho umělecký výraz byl neméně originální.
Miloval nejen výtvarné umění, ale i hudbu. Často byl viděn, jak v ulicích Olomouce rozmlouvá s lidmi a hraje na různé klávesové nástroje. Svá vystoupení a hovory s kolemjdoucími si nahrával na magnetofon. Další z oblastí Bílkova zájmu byla umělecká fotografie, dochovalo se množství aktů a fotografií se samotným umělcem.
Na počátku výtvarné kariéry kopíroval obrazy italských barokních mistrů, jako byl například Caravaggio. Kopie starých děl maloval nejen podle knih s reprodukcemi starých mistrů, ale i podle původních děl olomouckých jako jsou například malby v kostele Panny Marie Sněžné. Ačkoliv to byl malíř samouk, postupně si vytvořil osobitý styl. Jeho obrazy jsou jako by snové, s výraznou znakovostí a symbolismem, připomínající surrealistické představy Salvádora Dalího, ale při tom zůstávají realistické. Zvláštností je i použitý podkladový materiál, místo tradičního plátna nebo kartonu používal pozinkovaný plech.
Většina děl zůstala i za života umělce uzamčena v jeho ateliéru, jen velmi malá část se dostala mezi obchodníky s uměním a sběratele. Muzeum Komenského získalo část jeho pozůstalosti od Úřadu pro zastupování státu po jeho smrti v roce 2011 a touto výstavou chce připomenout nevšední osobnost toho umělce.
Výstava probíhá od 13. května do 2. října 2016.
Text: Muzeum Komenského v Přerově, Foto: Lenka Blažková
Komentář
Viera Fialova
01 září, 2021
František Bílek byl prazvláštní osobnost, znala jsem ho osobně a byla i u něho doma, mám dva jeho origináli které mi prodal za větší částku aby měl na dluhy,,,,
jako člověk nebyl podle mého gusta Hitler DÁBEL peklo atd nenávist k lidem
můžu zapůjčit obrazy do galerie dle domluvy Viera Fialova