Vláda dnes podpořila výstavbu strategické průmyslové zóny v areálu bývalé vrtulníkové základny v Bochoři u Přerova. Bude připraveno několik set hektarů pro nové investory a zachováno letiště, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přerovský magistrát i Olomoucký kraj rozhodnutí vlády hodnotí kladně.

Práce spojené s realizací stavby průmyslové zóny by měly začít ke konci roku 2017. Zóna by měla být podle premiéra dokončena a připravena pro případné investory ke konci roku 2018.

Vláda dnes měla vybrat jednu ze dvou variant budoucí strategické průmyslové zóny v Přerově, které počítají se zachováním letiště nebo s jeho odstraněním. Podle odborníků je méně problematická varianta s letištěm. Naproti tomu scelení základny do jedné velké průmyslové zóny bez letištní dráhy by mohlo způsobit komplikace například z pohledu církevních restitucí či vybudování nového vojenského letiště jinde.

Samosprávy původně preferovaly variantu, která počítala s vybudováním strategické průmyslové zóny bez letiště. Před časem se totiž spekulovalo o tom, že do Přerova míří britská automobilka Jaguar Land Rover, která se ale rozhodla pro Slovensko.

„Nakonec jsme se s panem primátorem (Přerova Vladimírem Puchalským) dohodli, že nám bude jedno, jestli zóna bude strategická nebo s letištěm, ale hlavně ať má pozitivní dopad na zaměstnanost a rozvoj regionu,“ řekl dnes ČTK olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Podle primátora Puchalského (Společně pro Přerov) vláda s ohledem na vývoj situace rozhodla moudře. „V momentě, kdy Česká republika ztratila strategického investora v podobě automobilky Jaguar Land Rover, bylo nutné hledat kompromisní řešení. Rozhodnutí vlády hodnotím kladně,“ řekl ČTK Puchalský, podle kterého stejně důležité jako průmyslová zóna bude urychlené dokončení dálnice D1 u Přerova, bez které zóna nemůže přilákat investory.

S rozhodnutím vlády je spokojený i ministr obrany Martin Stropnický (ANO). „Úspěch. Letiště v Přerově pro armádu i civilní provoz bude zachováno. Jednání s investory a zájemci pro průmyslovou zónu mohou pokračovat,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji podle Rozbořila klesá a místní firmy se začínají potýkat s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, takže velký investor by stejně mohl mít problém se zajištěním pracovní síly. Přerovsku, které se potýká s poměrně vysokou nezaměstnaností, by pomohli i menší investoři. Na Přerovsku nezaměstnanost v březnu klesla na 7,7 procenta z 8,3 procenta v únoru. V celém Olomouckém kraji tento ukazatel činil 6,8 procenta.

Při zachování letiště mají v Bochoři vzniknout dvě rozvojové plochy o rozloze 220 a 117 hektarů. Severní část bývalé základny by měla být nabídnuta pro běžné průmyslové využití a jižní pro letecký průmysl. „V současné době je lokalita již nabízena agenturou CzechInvest ve variantě s letištěm. Jednání se vedou se čtyřmi investory, z nichž pro jednoho je přítomnost letiště zcela zásadní,“ stojí v předkládací zprávě ministerstva průmyslu.

Pro stavbu průmyslové zóny v Bochoři je důležitá rychlá dostavba chybějících dvou úseků D1 z Říkovic do Přerova a z Přerova do Lipníku nad Bečvou. Druhý z úseků se začal stavět loni, pro úsek z Říkovic je třeba vykoupit ještě část pozemků.

 

Zdroj: www.ceskenoviny.cz

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..