Plánovaný areál „Svět lovců mamutů“ (areál Mamutov) v Přerově – Předmostí nabídne návštěvníkům všech věkových kategorií na ploše přibližně 7 hektarů možnost poznání pravěké i nedávné historie regionu, odpočinek při ochutnávání „pravěkých“ pokrmů i zábavu a sport v atraktivní krajině.
Celé území je rozděleno na tři základní celky: parkoviště s kapacitou 219 stání osobních vozů a dvě autobusová stání, bezplatně přístupný Park doby ledové s výběhy pro zvířata a placenou část expozice Osadu lovců mamutů. Ve vstupním objektu, jehož součástí je i rozhledna, pak bude celoročně otevřená kavárna s dětským koutkem.
V současné době jsou připraveny podklady pro územní rozhodnutí.
Svět lovců mamutů – studie (PDF 27MB)
Mamutov je turisticky atraktivní víceúčelové zařízení rozkládající se v okolí archeologické lokality Hradisko v Předmostí. Originálním způsobem návštěvníkům všech věkových kategorií celoročně umožňuje poznání místní historie (zejména období lovců mamutů), sportovní vyžití i pasivní odpočinek. Místním obyvatelům slouží jako netradiční městský park.
Zhruba šestihektarový areál v maximální míře využívá původní terén a porosty, citlivě doplněné přírodě blízkými parkovými úpravami. Provedení veškerých stavebních objektů a doplňků, mezi kterými nechybí modely pravěkých zvířat v životní velikosti, prehistorické obydlí, rozhledna, objekt pro výukové programy a zájmovou činnost, sportoviště pro malé i velké či zábavní atrakce pro celou rodinu, navozuje iluzi původní krajiny a připomíná způsob života pravěkého člověka.
Vstup do oploceného areálu je zdarma, pouze vybrané služby jsou zde poskytovány za úplatu. K dispozici je hygienické zařízení a občerstvení. V těsné blízkosti je dostatek parkovacích míst pro osobní automobily i autobusy. V nočních hodinách je areál uzavřen a střežen. Komplexní údržbu a provoz areálu zajišťuje správce Památníku lovců mamutů a infocentra. Zaměstnanec správcovské organizace je v areálu denně přítomen.
Na 1. veřejném projednávání 12.12.2007 se účastníci shodli na základních tezích:
a dále se věnovali následujícím otázkám, na základě kterých bude zformulována reálná a zároveň ambiciózní vize:
Veřejnost byla seznámena s možností vyjádřit se k výsledkům 1. kola projednávání (do konce února 2008) prostřednictvím:
2. kolo veřejného projednávání se uskutečnilo 13.3.2008. Diskutovány byly sporné body, náměty, které obdržel odbor ŽP od prvního projednávání a nové náměty. Byly dohodnuty nejdůležitější údaje (vlastnosti), které by měla obsahovat vize Mamutova (dále jsou v textu označeny žlutě).
Střetly se dva názory:
1. areál koncipovat mj. tak, aby umožňoval (např. školním exkurzím v rámci doplňkové výuky) „procházku po časové přímce“ (Předmostím až do pravěku) – zastavení v různých, v Předmostí doložených, historických obdobích
2. jednoznačně dominantní je období „lovce mamutů“ – obydlí, způsob života, loviště, fauna; ostatní období připomenout jen okrajově
K tomu bylo dohodnuto:
prezentace pozdějších historických období pouze v rámci výukového objektu, vč. aktualit z archeologie (panely, vitríny) + prezentace v autentických místech nálezů (v rámci sídliště mimo areál Mamutova)
ANO, protože
Na mapě zájmového území byla předběžně vyznačena plocha o celkové rozloze cca 6 ha a uvnitř ní, variantně, plocha cca 4 ha. Větší část pozemků je ve vlastnictví PMS Přerov a.s. (Pivovar). Z diskuze jednoznačně vyplynulo, má-li areál vyhovět představám uvedeným pod otázkami 1 až 3, je třeba využít maximální možnou plochu (pro srovnání současná rozloha parku Michalov je cca 19 ha)
Ponechat název „Mamutov“? Střetly se dva názory:
1. název „Mamutov“ použít pouze v případě, že areál bude čistě monotematicky zaměřen na období lovců mamutů. Jinak by byl tento název, zvláště pro nepřerováky, zavádějící.
2. název „Mamutov“ je krátký, výstižný, srozumitelný, jednoduchý bez diakritiky, dobře použitelný v elektronických i cizojazyčných textech, snadno zapamatovatelný, dobře graficky zpracovatelný, a vůbec nevadí, že vystihuje pouze dominantní náplň areálu. O ostatním se potencionální návštěvník dozví z propagačních materiálů, internetu ap.
K návrhu z 12.12.2007, že po zformulování vize, jak bude areál vypadat a co bude nabízet, bude tato veřejnosti představena a současně bude uspořádána veřejná anketa o návrhu názvu, obdržel odbor ŽP následující podněty:
Kromě toho obdržel pouhé 2 konkrétní návrhy:
(Poznámka: I v odborné terminologii, vč. cizojazyčné, se používá pojem „mamutí fauna“ jako skupinové označení pro velké savce – vrstevníky mamuta)
Po diskusi o obou návrzích a smyslu veřejné ankety se drtivá většina přítomných shodla na tom, že „máme výborný název, současně jsou diskuse o názvu vždy velmi oblíbené a většinou nikam nevedou“, tedy veřejnou anketu neprovádět, nicméně ještě před zadáním studie budou vyzvány předmostské školy k uspořádání ankety mezi žáky. Pokud z této nevzejde nápaditější návrh, bude ponechán název Mamutov.
Na základě výsledků veřejného projednávání zpracovala zvláštní pracovní skupina Rady města Přerova následující vizi budoucího areálu Mamutov:
„Mamutov je turisticky atraktivní víceúčelové zařízení rozkládající se v okolí archeologické lokality Hradisko v Předmostí. Originálním způsobem návštěvníkům všech věkových kategorií celoročně umožňuje poznání místní historie (zejména období lovců mamutů), sportovní vyžití i pasivní odpočinek. Místním obyvatelům slouží jako netradiční městský park.
Zhruba šestihektarový areál v maximální míře využívá původní terén a porosty, citlivě doplněné přírodě blízkými parkovými úpravami. Provedení veškerých stavebních objektů a doplňků, mezi kterými nechybí modely pravěkých zvířat v životní velikosti, prehistorické obydlí, rozhledna, objekt pro výukové programy a zájmovou činnost, sportoviště pro malé i velké či zábavní atrakce pro celou rodinu, navozuje iluzi původní krajiny a připomíná způsob života pravěkého člověka.
Vstup do oploceného areálu je zdarma, pouze vybrané služby jsou zde poskytovány za úplatu. K dispozici je hygienické zařízení a občerstvení. V těsné blízkosti je dostatek parkovacích míst pro osobní automobily i autobusy. V nočních hodinách je areál uzavřen a střežen. Komplexní údržbu a provoz areálu zajišťuje správce Památníku lovců mamutů a infocentra. Zaměstnanec správcovské organizace je v areálu denně přítomen.“
V srpnu 2008 byla veřejnosti předložena k připomínkování Ideová studie areálu Mamutov, Přerov-Předmostí (Architektonická kancelář, Ing. arch. Pavel Šimeček, Brno), která řešila zejména ideové pojetí venkovní prezentace způsobu života pravěkého člověka. Po vyhodnocení veškerých připomínek a námětů předložila pracovní skupina radě města ke schválení podrobný návrh zadání urbanistické studie. Z oslovených projekčních firem byl vybrán ateliér Arch. Design, s.r.o., Brno. Veřejná prezentace proběhla 3. listopadu 2009 v Městském domě.
Předložené řešení předpokládalo výstavbu čtyř výrazných samostatných stavebních objektů – objektu správy a služeb, vzdělávacího obketu, muzejního objektu a rozhledny. Vhodnost navrhovaného architektonického řešení mělo prokázat detailně rozpracované libreto plánovaných expozic. Vzhledem k odbornému zaměření, dlouhodobým zkušenostem s archeologickým výzkumem Předmostí, znalostí lokality i projektu Předmostím až do pravěku a profesním kontaktům, požádalo město o vypracování libreta a scénáře expozic Muzeum Komenského v Přerově. Ke spolupráci Muzeum přizvalo scénografa Davida Baziku a architekta Jiřího Stejskalíka.
V září 2010 byl ideový záměr expozic zpracovatelem předložen městu současně s žádostí o možnost upuštění od striktního stavebního omezení zpracovanou urbanisticko-architektonickou studií. I přes pozitivní ohlas ideového záměru libreta nepřijala tehdejší rada usnesení umožňující přepracování urbanistické studie ateliéru Arch. Design, a tak bylo libreto zpracováno bez řešení urbanisticko-architektonických úprav. Na jaře 2011 radní rozhodli, aby zpracovatelé libreta pokračovali v intencích prezentovaného záměru zpracováním podrobné dokumentace expozic včetně urbanisticko-architektonického řešení a vyčíslení finančních nákladů na realizaci. Na zásadním přepracování tohoto řešení se kromě výše uvedených podíleli projektanti, archeologové, zahradní architekti, výtvarníci i odborníci na zoologii, paleobotaniku, geologii a audiovizuální techniku. Výsledkem je ambiciózní a ojedinělý návrh tematického parku, kterému dali autoři nový název „Svět lovců mamutů“.
V současné době jsou připraveny podklady pro územní rozhodnutí, a stále se hledá vhodný dotační titul na pokrytí finančních nákladů souvisejících s realizací celého projektu.
Pavel Juliš – Předmostím až do Pravěku – víceúčelový areál „Mamutov“, text příspěvku do sborníku Historický Přerov I
Zdroj: www.prerov.eu