Archeologové prozkoumají i staré dřevo.

 

Vstupní brána do historické části Přerova projde opravou. Kvůli plánované rekonstrukci klenbového oblouku fortny bude od pondělí 11. dubna až do pátku 13. května uzavřen průchod z Horního náměstí směrem na Spálenec.O investici se už z vlastní iniciativy zajímají i archeologové, kteří předpokládají, že v této vstupní bráně, vedoucí do městské památkové zóny, je stále ještě původní dřevo.

fortna-klenba„Celková konstrukce hradební zdi je převážně kamenná. Klenební oblouk, který je částečně cihelný, vykazuje drobné statické poruchy a lokální destrukce jednotlivých cihelných prvků. Víme, že byl v minulosti chybně vyspravován cementovou omítkou,“ uvedl Zdeněk Vojtášek z odboru majetku přerovského magistrátu. Teď na vstupní bránu pro pěší čekají odborné zásahy, které městskou kasu vyjdou skoro na 82 tisíc korun.

Odstraněny budou narušené části cihel, které nahradí nová pálená cihla, zdivo klenebního oblouku bude očištěno a ošetřeno zpevňujícím nátěrem, v plánu je i čištění spár. Předmětem zájmu stavební firmy – ale i archeologů – je také dřevěný prvek, který je součástí fortny. Stavebníci dřevo z horní části očistí od hrubých nečistot a budou ho chránit před možným poškozením během prací. A archeologové ho podrobí expertíze.

„Tato vstupní brána byla vystavěna za Pernštejnů – na přelomu 15. a 16. století jako součást městského opevnění. A nás právě zajímá detail dřeva, který zřejmě pochází z tohoto období. Prostřednictvím přírodovědné metody dendrochronologie můžeme určit rok, ve kterém byl pokácen strom, jehož dřevo bylo do fortny vsazeno,“ řekl přerovský archeolog Zdeněk Schenk. Jak dále upřesnil, ve zdivu fortny jsou  kapsy, v nichž se dokonce dochovaly dřevěné kladky, které byly součástí zvedacího systému výpadové branky.

plastika-ivan-theimer-hana
Plastika Ivana Theimera

Hradby, respektive jejich okolí, čeká letos ještě jedna změna. Ve druhé polovině roku sem budou převezeny plastiky z dílny světoznámého sochaře Ivana Theimera, které jsou v současné době součástí kašny u restaurace Haná. Sochy by měly zpříjemnit promenádu kolem Bečvy.

 

 

 

 

 

plastika-ivan-theimer-hana-kasna
Plastika – Ivan Theimer – kašna u restaurace Haná

 

Titulní foto: Na snímku vstupní brána do historické části Přerova. 

Zdroj: www.prerov.eu

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..